Ana sayfa / Gezinti / Ankaranın gezilip görülmesi gereken başlıca yerleri


Ankaranın gezilip görülmesi gereken başlıca yerleri

Ankara Gezi Rehberi

Ankara ülkemizin başkentidir. İç Anadolu bölgesinin en kalabalık şehri olan Ankara yurdumuzun en kalabalık 2.şehridir. 2016 itibari ile Ankara’da yaklaşık 5.4 milyon insan yaşar. Ankara’da 25 ilçe 1433 mahalle bulunur. İl genelinde nüfus yoğunluğu kilometrekareye 209 kişi düşer.

Ankara ülkemizin önemli turizm şehirlerinden birisidir. Ankara gezilecek yer bakımından zengin bir kentimizdir. Hamamönü, Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetler Müzesi, Anıtkabir Ankara’da gezebileceğiniz en belirgin yerlerdir. Tatil için Ankara’ya geldiyseniz şu 10 noktayı mutlaka gezmelisiniz:


1-HAMAMÖNÜ: Hamamönü Altındağ belediyesi tarafından restore edilip turizme kazandırılmıştır. Gezginler kentin tarihi yüzünü görmek için her yıl Hamamönü bölgesini ziyaret eder. Hamamönü bölgesinde 19. Yüzyılın sivil mimari örneklerini görebilirsiniz. Kültürel etkinlikler için tasarlanan sokaklar, eşsiz lezzet sunan kafe ve restoranları ile konuklarına zengin seçenekler sunan bir turizm bölgemizdir.

El ürünlerinin satıldığı pazarlarda otantik eşyalar satın alabilirsiniz. Bölgeyi gezerken Sanat Sokağına ve Mehmet Akif Ersoy Müzesine uğrayabilirsiniz. Bahçesinde Muhsin Yazıcıoğlu’nun kabrinin bulunduğu Taceddin Dergâhını gezebilirsiniz. Dergâh çıkışında Tahtakale Kahvesinde zengin bir sabah kahvaltısı yapabilirsiniz. Bu kahvede kumda pişen ünlü türk kahvesini içebilirsiniz.

2-ANKARA KALESİ: 4 bin yıllık tarihe sahip Ankara Kalesi birçok uygarlık tarafından savunma amaçlı kullanılmıştır. Bu yüzden birçok kez onarılmıştır. Kim tarafından ne zaman inşa edildiği bilinmeyen kale yapılan çeşitli restorasyon çalışmaları sayesinde günümüze kadar ulaşmıştır. Kalede yaz mevsiminde festivaller yapılır. Akkale isimli burcunda 1921 ile 1948 yılları arasında Atatürk’ün talebi ile Eti Müzesi olarak faaliyet göstermiştir. Kale çevresinde hediyelik eşya satan birçok dükkân bulunur.

3-ANADOLU MEDENİYETLER MÜZESİ: Ankara’nın en önemli müzelerinden birisidir. Atpazarı semtinde bulunan müze özgün bir koleksiyona sahiptir. Müzede Mahmur Paşa Bedesteninde ve Kurşunlu Handa Paleolitik Çağdan günümüze kadar Anadolu’da var olmuş medeniyetlere ait izler taşır. Müzede bulunan en değerli koleksiyon MÖ 6200 yıllarına dayanan Çatalhöyük kent planının olduğu haritalardır.

4-RAHMİ KOÇ MÜZESİ: Kentin sanayiye odaklanmış en kapsamlı müzesidir. 2005 yılında ziyarete açılan müze ilk olarak Damat Rüstem Paşa tarafından 152 yılında inşa ettirilen Çengelhan’da konuklarını ağırlamıştır. 1850 yılından sonra sanayide kullanılan çeşitli araçların koleksiyonu bünyesinde bulundurur. Ankara’da gezilebilecek en eğlenceli müzelerin başında yer alan Rahmi Koç müzesini büyük küçük her yaştan kemsin ilgisini çekebilecek bir yerdir.

5-ANITKABİR: Ankara’ya gelip de atanın kabrini ziyaret etmeden gitmek olmaz. Anıtkabir her Türk evladının mutlaka görmesi gereken yerlerden birisidir. Anıtkabir üzerinde gözlemevi olarak kullanılan Rasettepe diye anılan Anıttepe bulunur. Anıtkabiri gezmeden Atatürk’ü anlamak ve milli mücadele döneminde yaşanan sıkıntıları hissetmeniz mümkün değildir. Atatürk’ün bal mumu heykeli, çalışma masasında Atatürk’ün bal mumu heykeli gerçek gibi görenleri şaşkına çevirir. Anıtkabiri çoluk çocuk ailecek gezebilirsiniz.

6-ETNOGRAFYA MÜZESİ: Atatürk öldüğü zaman ilk olarak etnografya müzesine getirildi. Anıtkabir aktif oluncaya kadar yaklaşık 1 yıl atanın naşı bu müzede kaldı. Etnografya müzesinde Türk sanatının ve Selçuk kültürünün çok önemli örneklerini bulabilirsiniz. Kurtuluş savaşı yıllarında Cuma namazlarının kılındığı Altındağ’daki Namazgâh tepesi 1930 yılında inşa edilmiştir.

7-HACI BAYRAM CAMİ: Mimar Mehmet Bey tarafından 1427 yılında yapılan Hacı Bayram Cami Ankara’nın Ulus bölgesinde yer alır. Dış duvarı taş tuğla ile örülü olan Hacı Bayram Caminin hemen yanında Hacı Bayram Veli Türbesi bulunur.

8-AUGUSTUS TAPINAĞI: Gatya hükümdarı Amintos oğlu Kral Pylamenes tarafından MÖ 25 yılında inşa edilmiştir. Görülmeye değer bir tapınaktır. Ankara gezisi sırasında mutlaka bu tapınağa uğrayıp zaman makinesine binip geçmişe gidebilirsiniz.

Buna Baktınızmı?

İZMİRİN GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLERİ

İzmirin gezilip görülmesi gereken 7 bölgesi

İzmir, Ülkemizin Ege bölgesinde yer alan en büyük şehrimizdir. Ülkemizin en kalabalık 3.şehridir. 2017 itibari …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir