Ana sayfa / Yaşam / Anne ve Babanın Boşanması Çocukları Nasıl Etkiler

Anne ve Babanın Boşanması Çocukları Nasıl Etkiler

Mutlu başlayan evlilikler bazen mutlu sonla bitmez. Günümüzde boşanma sayısı çok arttı.  Boşanmalar çocukları nasıl etkiler? Boşanmalardan en fazla etkilenen bireyler ise çocuklardır. Boşanma her bireyi aynı düzeyde etkilemez. Birey içinde bulunduğu yaş ve gelişim dönemine göre boşanmadan etkilenir. Çocuğun boşanmadan ne düzeyde ve nasıl etkilendiğini bilmek bize önemli katkılar sağlar. Çocuklarımızı anlamada ve onlara nasıl davranmamız gerektiği konusunda bize yol gösterir.

Bebekler İ ve babanın boşandığını anlamasalar da ayrılığı fark ederler. Bu dönemde annelerine daha sıkı bağlanırlar. Bebekler bu dönem daha sık ağlamaya başlarlar. Bebekler uyku sorunu yaşar. Altına kaçırma davranışı artar. Parmak emmeye başlar. Endişe ve kaygı gibi durumları derin yaşarlar. Isırma gibi saldırgan davranışlar gözlemlenir.

3-6 yaş bireyler boşanmadan çok derin etkilenir. Boşanmayı anlayamaz fakat ayrılığı fark ederler. Boşanmadan kendilerini suçlu bulabilirler. Yoğun öfke duygusu yaşarlar. Huysuz ve hırçın davranışlar sergilerler. Korkulu rüyalar görmeye başlarlar. Çocuk bu dönemde anne ve babasını istediği zaman ziyaret edebilmelidir. Çocukla sıkı diyalog kurmak gerekir. Çocuğun yalnız bırakılmaması ve ihtiyaçlarının zamanında karşılanması gerekir.

Okul döneminde çocuk artık boşanmayı anlamaya başlar. Boşanmada suçlu bulduğu tarafa faturayı keser ve o tarafa düşmanlık beslemeye başlar. Aldatılmış olduğunu düşünür. Giden kişinin geri gelmesini hayal eder durur. Arkadaşlarını görmez ve kendini ortamdan soyutlamaya çalışır.

Karın ve baş ağrıları yaşar. Uyku düzeni bozulur. Ev dışı programlarla çocuğun kendisini açması sağlanır. Bu dönemde yüz yüze iletişim çok önemlidir. Çocuğun duygusal boşaltım yapabilmesi için uygun ortamlar ve zamanlar yaratmak gerekir. Çocuğun ihtiyaçlarına cevap vermek, hayatındaki değişiklikleri minimum düzeye indirmek gerekir.

Buna Baktınızmı?

Doğum Borçlanması Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Doğum Borçlanması Nedir, Nasıl Hesaplanır? Doğum borçlanmasının tanımı, sigortalı olarak çalışan kadınların doğum yaptıkları dönemlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir