Ana sayfa / Teknolojik bilgiler / Telefon / Asus Zenfone 5Z Dizayn Ekran Kamera Özellikleri


Asus Zenfone 5Z Dizayn Ekran Kamera Özellikleri

Asus, yıllar önce çıkardığı Zenfone 3 Deluxe telefonunda bir takım incelikleri gözden kaçırmıştı. Telefon çıktığı dönemin en özellikli ve teknik açıdan en donanımlı telefonu olmasına rağmen, insanlar fiyatı nedeniyle Asus Zenfone 3 Deluxe telefonunu almak yerine daha uygun fiyatlı ve popülaritesi yüksek telefonlara yöneldiler. Aslında mevcut piyasaya bakıldığında belirttiğimiz seri zamanının en teknolojik ürünüydü diyebiliriz.

Bu olay karşısında satışları istediği yoğunlukta gitmeyen ve telefonunun insanlara ulaşması konusunda sıkıntı yaşayan Asus, günümüzde yapmış olduğu kritik hamlelerle birlikte piyasanın ehli olmuş diyebiliriz. Özellikle birkaç sene içerisinde piyasaya sürdüğü ve hala sürmekte olduğu telefonların hem özellik bakımından hem de fiyat bakımından eşi benzeri yok diyebiliriz. Hem yüksek performans hem de aynı zamanda güzel görüntü ve yüksek donanım kalitesi isteyen kişiler, soluğu Asus mağazalarında alıyorlar.

Asus tarafından piyasaya sürülen son telefon olan Zenfone 5Z telefonunun, yapılan birçok inceleme sonucunda oldukça kaliteli bir yapıya sahip olduğu belirlendi. Bu da gösteriyor ki Asus şirketi telefon piyasasını iyi inceleyen ve mevcut piyasa da söz sahibi olmak isteyen bir şirket olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Öyle ki piyasanın zirvesinde bulunan ve tacı elinde bulunduran OnePlus 6 akıllı telefonu, Asus Zenfon 5Z’nin piyasaya girmesinin ardından tahtından olmuş durumda. Bunun en temel sebebi ise merakla beklenilen ve Asus tarafından ciddi uğraşlar sonucunda geliştirilen Zenfone 5Z telefonunun fiyat performans açısından kullanıcıya daha cazip gelmesidir diyebiliriz.

Farklı varyasyonları ve renk seçenekleri bulunan bu akıllı telefonun hafızasına göre fiyatı da değişim gösteriyor. Ayrıca Türkiye içerisindeki döviz kurlarının anlık değişimleri sonucunda da telefon fiyatlarında ciddi değişimler olabileceğini belirtmekte yarar var. Bu bilgiler sonucunda şimdi birlikte telefonun incelemesine geçebiliriz.

Dizayn

Dizayn bakımından bir önceki sürüm olan Zenfone 4 benzeri bir kasaya sahip olan Zenfone 5Z’nin tasarımında kullanım rahatlığı nedeniyle bazı değişikliklerde yapılmış. Özellikle bir önceki modeline nazaran daha yuvarlak kenarlara sahip olan bu telefon, kasasının daha derli toplu olması neticesinde kişiye kullanım açısından büyük bir kolaylık sunuyor. Eğer Zenfone 3 modelini veya daha eski modellerini kullanan birisiyseniz öne çıkan yenilikler: telefon köşelerindeki ovallik, kasada oluşturulmaya çalışılan pürüzsüz bir yapı ve çerçeve kısmı oldukça azaltılmış bir ekran şeklinde sıralanabilir.

Arkada bulunan cam, kullanım sırasında parmak izleri ile dolabilir ve bu durum bir miktar rahatsızlık verebilir. Dolayısıyla telefonu almadan önce bu duruma hazır olun ve eğer rahatsız olma ihtimaliniz varsa ve yine de telefonu almaya karar vermişseniz, telefonun yanında beğendiğiniz bir kılıfı da almanız faydalı olacaktır. Öte yandan telefonun arka kısmında bulunan bu cam panel kullanım sırasında telefonun elinizden kaymasına neden olabilir ve ciddi sorunlar doğurabilir. Kullanım sırasında telefonun dış tarafının terlememesine ve elinizden kaymamasına dikkat etmenizde yarar vardır. Elde tutulması sırasında kişiye verdiği his, diğer telefonlara nazaran oldukça iyi olan Zenfone 5Z’nin ağırlığı da oldukça hafiftir.

Arkada yer alan ve elin konumlanışına göre ayarlanan parmak izi okuyucusu oldukça kullanışlıdır. Tasarımı sırasında normal bir insan eline göre ayarlanan ve konumlandırması denemeler sonucunda yapılan parmak izi okuyucusu, daha küçük ya da daha büyük bir ele sahip olan insanlar için pek kullanışlı olmayabilir. Son olarak telefonun suya dayanıklı olmadığını da söylememiz gerekmektedir. Suyla temas etmesi sonucunda bozulma riski yüksek olan bu telefonu hem suya karşı hem de düşmelere karşı korumanız oldukça kritik önem taşımaktadır.

Ekran

Her ne kadar ekran en iyi ekran olmasa da diğer telefonlara nazaran özellikleri açısından yükseltilmiş bir içeriğe sahiptir. Üzerinde bulunan IPS ekran bazı AMOLED ekran sevenleri üzse de bir kısım kullanıcı tarafından da oldukça beğenilmiş ve takdir edilmiştir. Dezavantajlarına bakıldığında, AMOLED ekran olmaması, pil tasarrufu yapmaması ve ekran parlaklığını göstermemesi ciddi anlamda hayal kırıklığı yaşatan özelliklerdir. Fakat hem performansı yüksek hem de düşük fiyatlı telefon isteyenler için telefonun bu gibi özellikleri kaldırılmış ve fiyatlandırma sırasında daha düşük fiyatlara inilmesi sağlanmıştır. Bunun dışında telefonda yer alan kontrast değerleri oldukça iyi dengelenmiş ve görüntü beklenilenin üzerinde bir kalite de kullanıcıya sunulmuştur. Fakat az önce de belirttiğimiz gibi kalite bir AMOLED ekranın ki kadar yüksek değildir.

6.2 inç boyutunda kullanılan ekran ön kısmın büyük bir bölümünü kaplamakla birlikte alt kısımda bulunan çerçeve kısmı diğer telefonlara nazaran biraz daha büyük duruyor. Ekranın üst kısmında yer alan sensor ve kameranın bulunduğu platform ise fazla geniş değil. Bütün bunlar neticesinde ise ekrana ayrılan alan yeterince fazla oluyor. Ekranı her ne kadar büyük olsa da telefonun cepte ve elde taşınması sırasında herhangi bir sorunun meydana gelmemesi de kullanım açısından ciddi önem arz ediyor. Ayrıca ekranın hemen yanında bulunan ses ve açma kapama tuşları da tek elle rahatlıkla kontrol edilebiliyor ve kullanım sırasında sorun yaşatmıyor.

Kamera

Akıllı telefonların artık bir nevi profesyonel kamera niteliğinde kullanılmaya başlanması ile telefon satın alınması sırasında en dikkat edilen özelliklerden birisi de kamera özellikleri oluyor. Zenfone 5Z akıllı telefonunun arka kısmında iki kamera mevcut. Bu kameralardan birisi 12 MP iken diğeri 8 MP’lik bir kaliteye sahip. Kameranın kullanımı diğer birçok telefonda olduğu gibi tek elle yapılabiliyor. Portre çekimi için de telefon oldukça kaliteli çekimlere olanak sağlıyor ve profesyonelliğinizi sergilemeniz adına size yardımcı olabiliyor.

Ayrıca teknolojinin gelişmesi sonrasında ortaya çıkan yeni bir meyve niteliğinde olan yapay zekâ ile çekim özelliği bu telefonda da mevcut. Ortama göre ışık dengesini ayarlayabilen ve çekilen resimde bulunan nesnelere göre farklı çekim modlarına kendiliğinden geçen kamera, sizin fotoğraf çekimi sırasında yalnızca çekim tuşunu kullanmanızı sağlıyor ve profesyonel çekimin neredeyse %90’lık kısmını kendiliğinden hallediyor. Sonrasında ise size sadece açıyı ayarlamak kalıyor. Yapay zekâ ile yapılan çekimler sonucunda ortaya çıkan kalite ise ilk bakışta fark edilebiliyor. Özellikle manuel çekimlere nazaran yapay zekâ eşliğinde çekilen resimler daha canlı bir yapıya sahip oluyor.

Buna Baktınızmı?

GALAXY NOTE 9

Samsung Galaxy Note 9 Dizayn Ekran Kamera ve Batarya Özellikleri

Samsung Galaxy Note 9 Samsung firması tarafından son çıkarılan Galaxy Note 9 telefonunda kullanıcılara sunulan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir