Ana sayfa / Kimdir / Bayram Demirkol Kimdir Hayatı


Bayram Demirkol Kimdir Hayatı

Bayram Demirkol’un Hayatı

1933 Elazığ doğumlu olan Bayram Demirkol; 1954 yılında akçadağ köy enstitüsünden mezun oldu. 1966 yılında gazi eğitim enstitüsü pedagoji bölümü, 1969 yılında Türkiye ve Ortadoğu amme idaresi Enstitüsü bölümlerini tamamladı.

Sırası ile öğretmenlik ve ilk öğretim müfettişliği görevlerinde bulundu. 1977 yılında cumhuriyet halk partisinden yakacık belediye başkanlığı görevi, 1980 askeri darbesi ile zorla alınıncaya kadar sürdü.

Belediye başkanlığı döneminde Halkçı belediyecilik anlayışı ile birçok ilke imza attı. Gecekondu Kanunu’nun yaşama geçirilmesi ilk kez onun Belediye Başkanlığı döneminde hayata geçirildi.

Hisseli parsellerle özel parselasyon imar affı uygulamasını Türkiye’de ilk kez gerçekleştiren belediye başkanıdır. Yakacık ın elektriği ve suyu olmayan birçok Mahallesi’nde özverili çalışmaları sayesinde altyapı eksiklikleri giderilmiş tir. Belediye başkanlığı döneminde bir ilk olarak kültürel ve sosyal alandaki birçok festivaller düzenleyerek öncülük etmiştir.

Avrupa’daki belediyelere kardeş belediyecilik anlayışını hayata geçirmiş hibe yolu ile getirdiği tapu taşıma araçları ve iş makinalarıyla örnek çalışmalar sunmuştur.  Bu çalışmalar sonucu Türkiye’de belediyeler adlı derginin düzenlediği anket sonucunda 1979 yılında yılın Belediye Başkanı olarak seçilmiştir.

Geçmişin sınırlı parasal olanaklarına karşın Büyük başarılar sağladı siyasi mücadelesine 12 Eylül 1980 den sonra da yılmadan yorulmadan devam etti. Halkçı Parti il sekreterliği shp il saymanlığı Şişli Belediye başkan adaylığı gibi parti görevlerini gücü ve görev aşkı ile yürüttü.

Bayram Demirkol 1980 öncesinin tüm olumsuz koşullarına karşı cesaret ile bir takım işleri acı ve tatlı günlerinde hakla beraber olması halkı dinlemesi sayesinde başarmıştır. 17 Nisan 2018 tarihinde hayata veda etmiştir.

Kaynakça: Yakacık havuzlu park

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir