Ana sayfa / Yaşam / Eğitim / Bilgisayar ve televizyonun çocuklara zararları

Bilgisayar ve televizyonun çocuklara zararları

Televizyon ve bilgisayar hayatımıza girdikten sonra artık teknoloji ve ekran bağımlısı haline dönüştük. Çocuklar artık evde vakitlerini televizyon ve bilgisayar başında geçirmeye başladı. Aileler televizyon konusunda çocuklarına sınır koymasını bilmelidir. Televizyon düşkünü çocuklarda ciddi akademik başarı düşüklüğü görülür. Sürekli televizyon izleyip bilgisayar başında zaman geçiren çocuklarda şiddet eğilimi daha sık görülür.

Televizyon ve bilgisayar çocuğu sanal dünyaya taşır. Çocuklar asosyal bir yapıya kavuşur. Televizyon izlerken abur cubur yiyen çocuklar sağlıksız beslenerek obez bireylere dönüşür. Geç saatlere kadar televizyon ve bilgisayar başında zaman geçiren çocuklarda uyku sorunları görülür. Uykusunu alamayan çocuklar güne yorgun başlar. Yorgunluk ise çocukta verim düşüklüğüne neden olur.

Çocukların odasına bilgisayar ve televizyon koymak doğru değildir. Bilgisayar ve televizyon çocuklarda uyku bozukluğunun yanı sıra çocukların radyasyon almasına neden olur. Çocuklara televizyon ve bilgisayar kontrollü bir biçimde izletilmelidir. Faydalı ve eğitici programlar izletilmelidir.

Bilgisayar ise çocuğa kontrollü bir biçimde verilmelidir. Çocuk sabahtan akşama kadar bilgisayar oynamamalıdır. Günlük girme kotası olmalıdır. Kontrolsüz verilen bilgisayarlar çocuklar için ciddi sorun teşkil edebilir. İnternette sosyal medya ile kötü arkadaşlıklar edinebilir. Farklı düşünce akımlarına hizmet eden ideolojik örgütlerin kucağına düşebilir.

Bilgisayarlar doğru kullanıldığı zaman çocuk için faydalı bir teknolojik alete dönüşebilir. Çocuklara bilgisayar üzerinden test çözdürülebilir. Derslerde işlediği konuların video anlatımları ve slâytlar izletilebilir. Bilgisayar çocukların el göz koordinasyonunun gelişmesine katkı sağlayabilir. Bilgisayar üzerinden eşleştirme oyunları oynayabilir. Zekâyı geliştiren satranç dama gibi oyunlar oynatılabilir. Bilgisayar üzerinden eğitici ve sosyal içerikli oyunlar oynayabilir. Bilgisayar ile birey bilmediği şeyler hakkında derin bilgilere ulaşabilir. Yanlış öğrenmelerini anında düzeltebilir. Yanlışlarını görme ve telafi etme şansını elde edebilir.

Buna Baktınızmı?

CD’ye Müzik Atma Nasıl Yapılır?

CD’ye ya da DVD’ye şarkı atmak evde, işyerinde, arabada ya da başka bir yerde müzik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir