Ana sayfa / Yaşam / Birey Neden Kendini İfade Edemez?

Birey Neden Kendini İfade Edemez?

Bireyin sahip olması gereken en temel becerilerden birisi kendini ifade etme becerisidir. Bu beceri her bireyde aynı oranda görülmez. Bazı bireyler yetişme şartına bağlı olarak kendini çok rahat ifade ederken bazı bireyler kendini ifade etmekte zorlanırlar. Yanlış anlaşılmamak için sürekli açıklama yapmak zorunda kalırlar. Bireylerin kendini ifade etme konusunda zorlanmasının nedenleri şunlardır:

UTANMA DUYGUSU: Aile terbiyesi, dini kurallar, örf adet ve gelenekler kişiye utanma duygusu aşılar. Utanma duygusu çoğu zaman bireyin kendini ifade etme becerisine ket vurur. Hata yapacağını düşünmek, herkesin kendisine güleceğini sanmak kişinin kendini ifade etmesini engeller.

ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ: Kişinin bir işte başarılı olup olamayacağına ilişkin genel yargısına özgüven denir. Özgüveni eksik bireyler kendilerini ifade edemezler. Etseler de yanlış anlaşılırlar. Özgüven düşüklüğü kişiyi öğrenme konusunda yeni denemelerden alıkoyar. Özgüven eksikliği öğrenilmiş çaresizliğe neden olur. Kişi ne yaparsa yapsın sonucu değiştiremeyeceğini düşünmeye başlar. Bu düşünce kişiyi hedeflerinden alıkoyar. Olayları akışına bırakır.

FIRSAT ELDE EDEMEME: Kişiye fırsat verilmezse kendini ifade edemez. Kişinin kendini tanımasına anlamasına ve ifade etmesine fırsat verilmelidir.

KIYASLAMA: Kıyaslama kişinin kendini ifade etmesinin önündeki en büyük engeldir. Kıyaslanan kişi kimlik kaybı yaşar. Kıyaslandığı kişinin kimliğine bürünmek ister.

GÜVEN EKSİKLİĞİ: Bazı aileler çocuklarına iş konusunda güvenmezler. Kırıp dökmelerinden korkarlar. Bu yüzden onlar adına bütün işleri yaparlar. Çocuklarına evde görev ve sorumluluk vermezler. Bu durum çocukta güven eksikliğine neden olur. Çocuk kendini değersiz ve yetersiz hisseder. Çocuklara evde mutlaka başarabileceği görev ve sorumluluk verilmelidir. Onlar adına iş yapmak çocukları tembelliğe itecektir. Çocuklarınıza iş konusunda güvenin. İş verdikten sonra sabırlı olup işi yapmalarını bekleyin.

Buna Baktınızmı?

Doğum Borçlanması Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Doğum Borçlanması Nedir, Nasıl Hesaplanır? Doğum borçlanmasının tanımı, sigortalı olarak çalışan kadınların doğum yaptıkları dönemlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir