Ana sayfa / Yaşam / Eğitim / Bitcoin Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitcoin Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitcoin Kullanımı

Bitcoin Kullanımı ve Dikkat Edilmesi GerekenlerSanal paraların giderek yaygınlaşmasının ardından birçok insan artık Bitcoin ve türevlerine sahip durumda. Yatırım amaçlı alan ya da madencilik ile birlikte Bitcoin’e sahip olan insanlar bu paralarını harcamak, bazen de farklı para birimlerine çevirmek istiyor. Yatırım amaçlı olmadıktan sonra yalnızca cüzdanda duran bir Bitcoin çok bir anlam ifade etmese gerek.

Bitcoinlerinizi farklı yollardan harcaya biliyor ve reel para birimine dönüştürebiliyorsunuz. Özellikle internet üzerinden satış yapan onlarca site ve dünya genelinde bulunan bazı mağazalar Bitcoin ile alış veriş imkânını müşterilerine sunuyor. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olsa da asıl problem Bitcoininizi farklı para birimlerine çevirmek istediğinizde ortaya çıkıyor.

Paranızı nakde çevirmek istediğinizde bu işi yapan bazı sitelerle ya da insanlarla işbirliği yapmak durumunda kalıyorsunuz. Bu site veya insanların güvenilir olduğuna ve müşteri kitlesinin geniş olduğuna detaylı araştırmalar sonucunda ulaşmalısınız. Aksi takdirde büyük bir dolandırılma sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kısacası, Bitcoin gibi bir sanal paranın bu denli değerli olduğu günümüzde, ticaret yaparken oldukça dikkatli ve gözü açık olmalısınız.

Bitcoin Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitcoin kullanımı sırasında ortaya çıkan ve insanları başını ağrıtan belli başlı bazı nedenler mevcuttur. Bu sorunları yaşamamanız için aşağıda bulunan maddelere çok dikkat etmelisiniz.
Bitcoin cüzdanınıza, günlük hayatta yanınızda taşıdığınız cüzdan muamelesi göstermeli ve cüzdanınızı oldukça güvenli bir şekilde muhafaza etmelisiniz. Sanal bir cüzdan olması nedeniyle güvenlik derecesini artırmalı ve mümkün olduğunca karışık ve unutmayacağınız şifreler kullanmalısınız. Ayrıca kullanımını gerçekleştirdiğiniz Bitcoin cüzdanınızın farklı güvenlik yöntemlerinden haberdar olmanız ve kullanımını detaylarıyla bilmeniz gerekmektedir.

Günlük kullanım için ya da bir web sitesinden alışveriş için kullanmak adına Bitcoin uygulamasına yüklediğiniz tutarların çok yüksek olmamasına dikkat edin. Herhangi bir sorun yaşamanız durumunda olası kaybınız böylelikle daha düşük olacaktır.

Bitcoin cüzdanınız size yedekleme gibi bir olanakta sunmaktadır. Bu olanak herhangi bir olumsuz durumla karşılaşıp, bütün paranızı kaybetmemeniz adına size sağlanan bir çeşit güvencedir. Bitcoin cüzdanınızın güvenliği adına yapacağınız yedekleme işlemleri size daha sorunsuz bir cüzdan kullanımı sağlayacaktır.
Bir önceki maddede belirttiğimiz yedekleme işleminin nasıl ve hangi konuma yapıldığı da oldukça önemlidir. Örneğin bilgisayarınızın hard disk konumuna bir yedekleme yaptınız ve bunun sizin için yeterli olduğunu düşündünüz.

Fakat olumsuzluklar üst üste geldi ve hem cüzdanınızla hem de hard diskinizle bir sorun yaşadınız. Unutmayın sahip olduğunuz sanal para günümüzde oldukça fazla rağbet görmekte ve bu konuda karşılaşacağınız sorunlarda bu denli yüksek olmaktadır. Yapacağınız yedeklemeleri farklı cihazlara ayrı ayrı yapmanız, olası bir durumda kaybınızı ortadan kaldırmak adına oldukça basit ve güvenli bir yöntemdir. Ayrıca cüzdanınızın para giriş çıkışlarına oranla yedekleme sıklığınızın da artırmanız ve düzenli bir şekilde gerçekleştirmeniz önemli bir husustur.
Kullandığınız Bitcoin uygulamasının yazılım güncelleştirmelerini sakın ihmal etmeyin. Cihazınıza gelen her bir güncelleştirme, bulunan bir açığa yönelik güçlendirme adımı niteliğindedir. Kısacası yapacak olduğunu güncelleştirme işlemleri ile birlikte, aslında sizde cüzdan güvenliğinizde oluşan bir açığa müdahale etmiş olacaksınız.
Günlük hayatta kullandığınız ve hemen her yerde adınıza kaydolan şifrelerin içeriklerini kesinlikle Bitcoin cüzdanınızda kullanmayın.

Hatta Bitcoin cüzdanınızın şifre oluşturma aşamasında olabildiğince karışık karakterler, sayılar, büyük küçük harfler ve noktalama işaretlerini kombine edin. Bu gibi şifreler çok akılda kalmayacaktır. Dolayısıyla oluşturduğunuz şifreyi bir kâğıda not ederek kaybolmayacak bir alanda muhafaza edin. Cüzdanınızın güvenliğinin ilk aşaması şifre güvenliğiniz olacaktır.

Bitcoin ile yapacağınız ödemelerin geri alınamayacağını unutmamalısınız. Öyle ki tam olarak güvenmediğiniz birisi ile yapacağınız alışverişler sorun teşkil edebilir. Eğer yanlış bir alışveriş yapar ya da beklenmedik bir problemle karşılaşırsanız, tek çözüm yolunuz karşı tarafın parayı geri göndermesi olacaktır. Bu gibi sorunlarda başvurabileceğiniz bir kurumun olmaması bir bakıma üzücü fakat farklı açılardan da olumlu bir durumdur.

Bitcoin borsasının hareketleri anlık olarak çok farklı şekillenebilmektedir. Dolayısıyla yapacağınız bir işlem öncesinde farklı bir fiyattan işlem gören Bitcoin, kısa bir süre sonra çok farklı bir kura ulaşabilir. Eğer yapacağınız işlem kesin olarak gerçekleştirilecekse, bu noktada sizin gözlemlerinizin payı kâr etmeniz açısından oldukça önemli olacaktır.

Buna Baktınızmı?

CD’ye Müzik Atma Nasıl Yapılır?

CD’ye ya da DVD’ye şarkı atmak evde, işyerinde, arabada ya da başka bir yerde müzik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir