Ana sayfa / Sağlık / Boğulma nedir, Boğulmalarda İlkyardım Nasıl Yapılır?

Boğulma nedir, Boğulmalarda İlkyardım Nasıl Yapılır?

Boğulma Nedir?

Boğulma vücutta bulunan dokulara ve hücrelere yeteri miktarda oksijen gitmemesi durumudur. Boğulma sonucunda dokularda ciddi hasarlar meydana gelir. Boğulma uzun sürerse kişi hayatını kaybeder. Bu yüzden boğulmalarda ilk müdahaleler büyük önem taşır. Yanlış bir müdahale boğulmakta olan kişinin yaşam faaliyetine son verebilir. Bu yüzden ilkyardımı yapacak kişinin ilkyardım konusunda mutlaka bilgisi olmalıdır.

Boğulma Sebepleri Nelerdir?

Boğulmalar bayılma ve bilinç kayıpları sonucunda dilin geriye kayması sonucunda ortaya çıkar. Nefes borusuna yabancı bir cisim kaçması sonucunda kişi nefes alamaz ve boğulur. Asılmalarda boyuna geçirilen ip boğaz yollarını tıkar ve boğulmaya neden olur. Akciğer zedelenmesi sonrası boğulmalar görülür. Gaz zehirlenmelerinde boğulma yaşanır. Suyun içine giren birisi su içinde oksijensiz kalıp boğulur. Suda boğulmalarda nefes borusunun girişine su girer ve kasılmaya bağlı olarak akciğere az miktarda su gider.

Boğulmalarda İlkyardım Nasıl Yapılır?

SUNİ TENEFUS VE KALP MASAJISuda boğulmalarda 20-30 dakika geçse bile yapay solunum ve kalp masajı yapılarak hasta hayata döndürülür. Suda boğulmalarda ağızdan ağza yada ağızdan buruna solunum yaptırılır. Hasta su içindeyse vakit geçirmeden hasta su içinde iken ilkyardıma başlamak gerekir. Hastayı su dışına çıkarmak için vakit geçirmeyin. Suda boğulmalarda saniyeler sizin için büyük önem taşır. Derin sularda iseniz hastayı hızla sığ suya doğru çekmelisiniz. Suya atlama ile boğulma olayı gerçekleşmişse vücut travma geçirmiş olabilir. Travma sonrası omurgalarda kırıklar meydana gelebilir. Hastanın başı bu yüzden arkaya fazla itilmemelidir.

Boğulma belirtileri nelerdir?

Boğulan birisi nefes almakta güçlük çeker. Nefes alıp vermesi gürültülüdür. Hızlı ve derin nefes alıp vermeye başlar. Ağzında balgam toplanması oluşur. Ağızda köpükler görülür. Yüz, dudak ve tırnak bölgeleri morarmaya başlar. Genel halinde bir sıkıntı vardır. Sorulan sorulara isabetsiz cevaplar verir. Kararsızlık durumu halimdir. Hasta boğulmaya bağlı olarak baygınlık geçirir.

Boğulmalarda Takip Edilecek Aşamalar Şunlardır:
– Boğulmaya neden olan etkenler ortadan kaldırılır.
– Hastanın bilinci kontrol edilir. Bilinç kaybının önüne geçilir.
– Hastanın yaşamsal bulguları değerlendirilir.
– Hastaya temel yaşam desteği sağlanır.
– 112 aranarak tıbbi yardım istenir.
– Tıbbi yardım gelinceye kadar hastanın yaşam bulguları izlenir.
– Boğaza bir cisim kaçması durumunda kişinin boğazına kaçan nesnenin çıkması sağlanır.

Suda Boğulan Kişiye Nasıl Müdahale Edilir

İlk aşamada boğulma tehlikesi yaşayan kişiye batmayan can yeleği simit gibi cisimler atın. Bu cisimler yoksa uzun sopa ve ip yardımı ile suya batmasını önleyin. Suda boğulan kişiyi karaya çıkartın. Karaya çıkardıktan sonra 112 arayarak yardım çağrısında bulunun. 112 yardım çağrısı gelinceye kadar ilkyardım çalışmasını başlatın. Sudan çıkardığınız kişiyi sırt üstü yatırın. Soluk alıp verişini, nabzını ve solunum durumunu kontrol edin. Hastayı kurtarma pozisyonuna alıp sağlık ekibinin gelmesini bekleyin. Boğulan kişi giyinikse yakasını ve kemerini gevşetin. Takma dişi varsa çıkartın. Islak giysilerini çıkarın.

Hastayı battaniyeye sarın. Kurtardığınız kişi soluk alıp vermiyor ama nabzı atıyorsa ağızdan ağza suni teneffüs yaparak hastanın soluk borusunu açmaya çalışın. Soluk verirken hastanın başını yan tarafa çevirin. Bu işlemi en az 5-6 kere tekrar edin. Daha sonra hastayı kurtarma pozisyonuna getirin. Hasta su yutmuş olabilir. Yutulan suyu çıkarmak için iki eliyle hastanın karnının altından tutarak yukarı kaldırın. Bu şekilde hava yolundaki suların boşalmasını sağlamış olursunuz. Kurtarılan kişinin bilinci kapalıysa ve soluk alıp vermiyorsa kişiyi sırt üstü yatar pozisyona getirerek kalp masajı yapın.

Buna Baktınızmı?

Evde Basit Yöntemler Kullanarak Sivilcelerden Kurtulabilirsiniz

Sivilce ile Nasıl Mücadele Edilir? Akne halk arasında sivilce olarak adlandırılır. Sivilce ciddi bir sağlık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir