Ana sayfa / Sağlık / Cilt Kanseri Nedir, Nasıl Oluşur?

Cilt Kanseri Nedir, Nasıl Oluşur?

Vücudun en büyük organı deridir. Derinin vücutta çok önemli görevleri vardır. İç organları çepeçevre kaplayan deri yaralanmalara karşı vücudu korur. Vücudun su kaybını önler. Vücudun D vitamin almasına katkı sağlar. Bakteri ve virüslerin vücuda girmesini engeller. Güneşin ultraviyole ışınlarını vücuda sokmaz.

Vücudun sıcaklığını dengede tutar. Cilt kanseri farklı nedenlerle vücutta oluşan kontrolsüz hücre çoğalmasıdır. Derinin üst katmanına epidermis denir. Epidermis çok ince bir tabakadan oluşur. Bu tabaka derinin alt katmalarını dış etkenlerden korur. Keratinositler, epidermisin asıl hücre türüdür.

• Cilt Kanseri Türleri

1- Melonom Cilt Kanseri: Deriye rengini veren melanosit hücrelerde ortaya çıkan kanser türüdür. Hücrelerde melanin üremeye devam eder. Hücreler genelde siyah ve kahverengi renklidir. Bu kanser türü deride doğuştan olabileceği gibi sonra dan da ortaya çıkabilir. Vücudu kaplayan derinin her bölümünde bu kanser türü görülebilir. Erkeklerde boyun ve sırtta kadınlarda bacak ve boyunda görülür. Erken teşhis edilirse tedavi edilir.

2- Bazal Hücreli Karsinom: Baş, boyun ve kollarda çok sık görülen kanser türüdür. En sık görülen cilt kanseri türüdür. Güneşe maruz kalan bölgelerde görülür. Düz ve sert bir yapıya sahiptir.

3- Skuamöz Hücreli Karsinom: En sık görülen ikinci cilt kanser türüdür. Sert ve pul pul kabuklar oluşur. Deride çok az bir değişiklik meydana getirir.

4- Aknitik keratoz: Solar keratoz olarak bilinir. Güneşe maruz kalma sonucu ortaya çıkar. Deri pembe ile kırmızı renk alır. Yüz, kulak ve el üstünde görülür.

• Cilt Kanserine Neden Olan Faktörler

1- Ultraviyole ışınlarına maruz kalmak: Uv ışınları nedir? Gözle görülmeyen, güneş ışınlarına denir. Bu ışınlar melanom kanserine neden olur. Deri hücrelerinin DNA yapısını bozar. Solaryumda UV ışını vardır. Bu yüzden uzun süre solaryumda kalmak cilt kanserine neden olur.

2- UVA ışınları: Hücrelerin yaşlanmasına neden olup hücrenin DNA sistemini yok eder. Cildin kırışmasına neden olur. Hücrelerin kendini yenilenmesini engeller.

3- UVB ışınları: Güneş yanıklarına neden olur. Hücre DNA sistemine direk zarar verir.

4- UVC Işınları: Atmosferden geçemez. Dolayısıyla güneş ışığında bulunmaz. Bu sebeple de cilt kanserine neden olmaz.

5- Solaryum: Bronzlaşmak için çok sık solaryuma giden kişilerde cilt kanseri görülme ihtimali yüksektir. Solaryumda kullanılan UV lambaları cilt kanserine neden olur.

6- Benler: Vücutta yer alan benler iyi huylu tümörlerdir. Doğumda, çocuklukta ve ergenlik dönemlerinde benler oluşur. Benler çoğu zaman sağlık sorununa yol açmaz. Bazı durumlarda benler cilt kanserine yol açabilir.

7- Yaş: Cilt kanseri genelde 15 ile 29 yaş arası bireylerde görülür.

8- Cinsiyet: Bayanlarda görülme olasılığı erkeklere göre daha yüksektir.

9- Meslek: Kaynak ve metal işleri ile uğraşan kişilerde cilt kanseri görülme ihtimali çok yüksektir.

10- Işık Tedavisi: Sedef gibi bazı cilt hastaları tedavi olurken UV ışınlarına maruz kalması durumunda cilt kanserine yakalanırlar.

11- Genetik Faktörler: Aileden birinci derecede akrabadan birisinde cilt kanseri varsa o kişide de cilt kanseri görülme ihtimali yüksektir.

• Cilt Kanseri Tanısı

Cilt kanserinin en önemli belirtisi deride meydana gelen lekelerdir. Derinin şekli ve rengi değişir. İyileşmeyen yaralar görülür. Derinin görüntüsü değişir. Benin yüzeyi şişmeye başlar. Kaşıntı ve deride hassasiyet durumu artar. Bu belirtiler ile karşılaştıysanız vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Erken tespit edilen cilt kanserleri tedavi edilebilir. Cilt kanseri için ayda iki kez cilt muayenesi yeterlidir. Erken teşhis edilirse tedavi kısa sürede sonuçlanır. Bak https://www.sohbetbaz.net/akciger-kanseri-nedir-kisaca-ozetledik

Buna Baktınızmı?

Evde Basit Yöntemler Kullanarak Sivilcelerden Kurtulabilirsiniz

Sivilce ile Nasıl Mücadele Edilir? Akne halk arasında sivilce olarak adlandırılır. Sivilce ciddi bir sağlık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir