Ana sayfa / Makyaj ve güzellik / Cilt Lekelerinden Şikayetçi Olanlar İçin Maske Tarifleri

Cilt Lekelerinden Şikayetçi Olanlar İçin Maske Tarifleri

Cilt Lekeleri ile Nasıl Mücadele Edilir?

Güzel bir görüntüye sahip olmayı kim istemez ki? Cilt lekeleri güzel görüntümüzü bozar. Bize kabus dolu anlar yaşatır, psikolojimizi bozar. Siyah lekelerden korunmak için birçok kozmetik ürünü kullanır, bütçemizi zor duruma sokarız. Bütçeyi zor duruma sokmadan kendi imkânlarınızla cilt lekesinden kurtulabilirsiniz.

Yaz mevsimlerinde güneşin etkisiyle beraber cilt lekeleri de oluşabilmekte. Çoğu kadının şikayetçi olduğu bu lekelerden kısa bir süre içerisinde kurtulabilmek de mümkün. Evde hazırlanabilecek kolay ve pratik tarifler sayesinde bu maskeler elde edilebiliyor ve kısa bir süre içerisinde uygulama mümkün hale geliyor. Özellikle kimyasal ürünler içermeden yapılabilecek olan bu maskeler doğal bir bakımı da sizlere sunmakta. Gelin cilt lekeleri için maske tariflerine birlikte bakalım.

Cilt Lekelerine Uygulanabilecek Maske Tarifleri

Limonlu Şeker Peelingi
Bu tarifimizin özellikle yeni başlayan lekelerde çok yüksek bir oranda silinebilmesi mümkün. Şekerin yapısı sayesinde cildin üst gözeneklerindeki lekeleri kolay bir şekilde çıkarabildiği bilinmekte. Yalnızca akşamları yatmadan önce uygulayabileceğiniz bu peeling sayesinde kolay bir şekilde cilt lekelerinden kurtulmanız mümkün hale geliyor.
Limonlu şeker peelingi için yarım su bardağı su ve yarım su bardağı sıkılmış olan limon suyunu iyice karıştırmanız, ardından bir yemek kaşığı tepeleme şekeri su ve limon suyu karışımına eklemeniz yeterli olacaktır. Ardından tüm malzemeleri iyi bir şekilde karıştırdıktan sonra yüzünüze masaj yaparak uygulamanız gerekmektedir. Şekerin cilt gözeneklerini açıcı etkisi sayesinde kolay bir şekilde cilt lekeleri de engellenebilmektedir. Yaklaşık 6 dakika sonrasında yüzünüzü ılık su ile yıkayabilir ve nemlendirici kreminizi de sürebilirsiniz. Bu peeling sonrasında güneşten uzaklaşabilmek adına gece yatmadan önce uygulamanız önerilmektedir.

 

Bal ve Tarçın Maskesi
Bal cilt için canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Tarçın ile birlikte karıştırılacak olan bal sayesinde kolay bir şekilde uygulama da mümkün hale gelecektir. 1 yemek kaşığı tarçın ve 2 yemek kaşığı kadar balı küçük bir kaseye alıp iyice karıştırmanız maskenin hazırlanması için yeterli olacaktır. Aynı şekilde diğer maskelerde de olduğu gibi yüze iyi bir şekilde masaj yaparak cildin malzemeleri emmesi sağlanmalıdır. Yaklaşık olarak 7- 8 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık su ile yıkamanız önerilmekte. Ayrıca cildinizin hassaslığına göre bu süreyi daha aza indirebilirsiniz. Çok hassas ciltler için yaklaşık 5 dakika yeterli olacaktır.

⦁ Portakal Peelingi
Yoğun C vitamini içeren portakal, cilt lekeleri için de güzel bir seçim olacaktır. Portakal kabuklarını rende yardımı ile bir kabın içerisine rendelemeniz gerekmekte. Yaklaşık 2 adet portakal bir kerelik kullanım için yeterli olacaktır. Bir portakalın yarısının suyunu da bu kabukların içine katıp güzel bir şekilde karıştırın. Bu malzemeyi yüze iyi bir şekilde dağıtıp 20 dakika bekleyin. 20 dakika sonrasında yüzünüze masaj yaparak kabukların yüzünüzden çıkmasını sağlayın. Ardından ılık su ile yıkadıktan sonra cildinize nemlendirici kreminizi sürün. Bu maskenin sadece cilt lekelerinden kurtarmakla kalmayıp aynı zamanda cildi canlandırıcı bir etkiye de sahip olduğunu görebileceksiniz.

⦁ Aloe Vera Maskesi
Son dönemlerde ülkemizde de bakım için kullanılan malzemeler içerisinde yer alan Aloe Vera bitkisinin özü mükemmel bir canlandırıcı olarak kullanılabilecektir. Bunun yanı sıra güneş lekelerinde de etkin çözüm elde etmenizi sağlayacak olan Aloe Vera’yı bir kaba koymanız ve ardından 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını eklemeniz gerekecektir. Tüm bu malzemelerin iyi bir şekilde karıştığına emin olduktan sonra yüzünüze hafif bir masaj yardımı ile uygulayabilirsiniz. Yaklaşık olarak 20 dakika beklettikten sonra yine masaj yardımıyla ciltten arındırmanız ve ılık su ile yüzünüzü yıkamanız tüm lekelerin yok olması için yeterli olacaktır.

Bu tarifler haftada birkaç kez uygulanabilmektedir. Yine bunun yanı sıra cilt lekelerinden kurtulabilmek için, güneşte fazla durmamak ya da güneş kremi sürüp güneşe çıkmak da büyük bir etkiye sahip. Ayrıca cildin temizliğinin göz ardı edilmemesi gerekmekte. Yoğun bir şekilde makyaj yapan kişilerin güneş lekelerini önleyebilmek adına fondöten sürdükleri görülmektedir. Fondötenler cildin gözeneklerini kapar ve hava almasını engeller. Cildin lekelerden kurtulabilmesi için de oksijen ile temas etmesi gerekmektedir. Bundan dolayı yoğun makyajdan kaçınmak da yine lekeleri engelleyebilecektir.

Son olarak cildinizin lekelerden kurtulabilmesi adına yastık kılıflarınızı da düzenli olarak değiştirmeniz gerekiyor. Gece boyu yüzünüze temas edebilecek olan kirli yastık kılıfları lekelerin daha da artmasına neden olmakta. Ayrıca sabah kalkınca ve gece yatmadan ılık su ile yüzü yıkamak da cildin erken yaşlanmasını önleyebilecek nitelikte.

⦁ Kuru Fasulye Maskesi: 3 çorba kaşığı haşlanmış kuru fasulyeyi, 1 çay kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı bal, 1 çay kaşığı karbonat ve 1 çorba kaşığı süzme yoğurt ile karıştırın. Karışımı
cildinize dairesel hareketle sürüp cildinizin emmesini sağlayın. Karışım cildinizde en az 30
dakika kaldıktan sonra cildinizden maskeyi çıkarmak için cildinizi bol su ile yıkayın. Cilt
lekelerinden kurtuluncaya kadar bu uygulamayı haftada ne az 2 kere uygulayın.

⦁ Kabak Maskesi: 1 adet yeşil kabağı rendeleyip içine limon suyu, bal ve karbonat koyun.
Karışımı yüzünüze sürüp yarım saat sonra yüzünüzden maskeyi çıkartın.

⦁ Kafuryağı Maskesi: Kafuryağı maskesi 10 gün içinde sonuç veren bir yöntem olup bu
maskeyi yapmak için 1 çorba kaşığı Kafuryağı, 2 çorba kaşığı ince kıyılmış maydanoz, 2
çorba kaşığı rendelenmiş salatalık, 1 çorba kaşığı rendelenmiş soğana ihtiyacınız var.
Karışımı hazırlayıp cildinize oval yaparak sürün. 15 dakika sonra maskeyi çıkartarak
cildinizi bol su ile temizleyin. Bu yöntemi uyguladıktan sonra 10 gün içinde cilt lekelerinizin
yok olduğunu göreceksiniz.

⦁ Yoğurt Maskesi: Cildi derinlemesine temizlemek için karbonat ve yoğurt karışımlı maske
kullanabilirsiniz. Karbonatlı yoğurt maskesi cildin kendi dengesini kurmasına yardımcı olur.
Limon cildin renk dağılımını eşitler. Bu karışımı evde kolayca hazırlayabilirsiniz. 1 çorba
kaşığı yoğurda, 1 çay kaşığı karbonat, birkaç damla limon ekleyerek karışım hazırlanır.
Karışım yüze ince bir tabaka halinde sürülüp yarım saat beklenir. Yarım saat sonra cilt bol su
ile yıkanır. Hassas cilt başta olmak üzere tüm ciltlere bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Buna Baktınızmı?

Kuru, yağlı, yıpranmış normal, kepekli ve boyalı saçlar için şampuan seçimi

Saç bakımında dikkat edilecek en önemli husus saç tipine uygun şampuan seçimidir. Saça temas edecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir