Ana sayfa / Yaşam / Çocuklara Düzenli Olma Davranışı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara Düzenli Olma Davranışı Nasıl Kazandırılır?

Anne ve babalar çocuklarının düzensiz olmasından çok yakınır. Bu konuda söylenmek, şikâyet etmek sorunu çözmediği gibi sorunu daha da derinleştirir. Bu konuda akılcı çözümleri devreye sokmak gerekir. Çocuğun dağınık olma sebebi iyi araştırılmalıdır. Gerekirse sorunun çözümü için uzmandan destek almak gerekir. Anne ve baba dağınıklık konusunda ortak tavır alıp birlikte hareket etmelidir. İki tarafta dağınıklığı hoş görmemesi gerekir. Birisinin karşı çıktığına birisi destek olursa çocuk dengesizlik yaşar. Eylemin doğruluğunu anlayamaz. Doğru ve yanlışı anne ve babasına göre şekillenir. Çocuklara anlaşılması kolay kurallar koyarak düzen alışkanlığı kazandırılır.

Çocukta düzen alışkanlığı ilk önce odasını temiz tutma ile kazandırılır. Oyuncaklarını düzenli bir şekilde toplaması sağlanmalıdır. Sevmediği oyuncakları odasından çıkarın. Odasına sade bir görünüm kazandırın. Çocuklarınıza sıkıldığı oyuncağı kaldırmasını söyleyin. Çocuğun odasını oyuncakla doldurmak doğru değildir. Oyuncakların birçoğunu kaldırıp sadece oynayacağı oyuncağı ortaya koyun. Çocuğun kullanmadığı oyuncakları şeffaf renkli bir kutuya koyun. Kutunun boyu alçak olsun ve çocuğun ulaşabileceği bir yerde olsun. Böylece çocuk kullanmadığı oyuncağı bu kutuya kendisi atabilmelidir.

Çocuğunuzun odasını çocuğunuzla birlikte toplayın. Toplama işlemini bir oyuna dönüştürerek çocuğun bu işten zevk almasını sağlatın. Tehdit ederek, bağırarak, hakaret ederek düzenli olma alışkanlığı kazandırılamaz. Odasını siz istediğiniz için değil içinden geldiği için toplamasını sağlayın. Dağınıklığı bir problem olarak görmeyen çocukta düzen oturtmak kolay değildir. Anne ve babalar evin dışını da düzenli tutmalıdır. Mutfağını düzenli tutmayan anne çocuğuna düzen konusunda iyi bir örnek teşkil etmez. Düzen ruhsal bir kazanım olup düzensizlik arttıkça çatışmalar meydana gelir. Çocuğun yaşamını düzene koyabilmesi için düzen alışkanlığı çocuğa kazandırılmış olması gerekir.

Düzenli olma duygusu çocuklarda belli dönemlerde ortaya çıkar ve ihtiyaç haline gelir. Düzenli olma alışkanlığı 3 yaşından sonra kazandırılabilir. 3 yaşından itibaren çocuklar alan oluşturmaya başlar. Masa altına girer kendisine özel alan oluşturur. Yastıklarla kendisine sınır çizer ve buraya geçme diye birbirlerini uyarırlar. Ev içinde oyun oynamak, çadır kurmak gibi etkinlikler yapılabilir.

Buna Baktınızmı?

Doğum Borçlanması Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Doğum Borçlanması Nedir, Nasıl Hesaplanır? Doğum borçlanmasının tanımı, sigortalı olarak çalışan kadınların doğum yaptıkları dönemlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir