Ana sayfa / Yaşam / Eğitim / Çocuklara evde hangi görev ve sorumluluklar Verilmeli

Çocuklara evde hangi görev ve sorumluluklar Verilmeli

Çocuklara Evde Hangi Görev ve Sorumluluklar Verilmeli

Tüm anne ve babalar başarılı, çalışkan bireyler yetiştirmek ister. Bu hedefe ulaşmak istiyorsak çocuklarımıza mutlaka görev ve sorumluluklar vermeliyiz. Böylece çocuklar işe yaradığını hissedecek evde önemli birey olduklarını anlayacaklardır. Görev ve sorumluluk vermek çocuklarda özgüven duygusunu geliştirir. Birey hayatın içinde aktif olarak yer alır.

Yaparak yaşayarak öğrenir. Öğrenmeleri daha sağlam gerçekleşir. Çocuğa evde görev ve sorumluluk vermek çocuğa evde önemsendiğini hatırlatır. İş yapmak bireyi mutlu eder. Başarma duygusunu tadar. Birçok konuda kendine güvenir. Pratiklik kazanır.
Çocuklara görev ve sorumluluk verirken yaşına cinsiyetine ve gelişim durumuna dikkat edin. Çocuğa yapabileceği görev ve sorumluluklar verin. Aksi takdirde görevi yerine getiremediği zaman kendini değersiz ve yetersiz hissedebilir.

Uzmanlar yaş guruplarına göre çocuklara şu görev ve sorumlulukların verilmesini tavsiye etmektedir:

  • 3-6 YAŞ: Sofrayı mutfaktan içeri getirtin. Oyuncaklarını toplatıp, çalışma masasını düzeltmesi isteyin. Ayağı çıkmış bebeğin ayağını taktırın. Pili biten oyuncağına pil taktırın.
  • 7-12 YAŞ: Çöpleri çöp tenekesine döktürün. Bakkaldan küçük alışverişl
    er yaptırın. Sofrayı hazırlaya yardım etmesini sağlayın. Oyuncağını tamir ettirin. Çalışma masasını düzelttirin. Kirli çamaşırları banyoya attırın. Kuruyan çamaşırları askılığa astırın. Basit usul mutfak işlerini yaptırın. Yumurta haşlatın. Kızartma yaptırın. Çay demletin.
  • 12-18 YAŞ: Bulaşıkları yıkatın. Sobanın külünü döktürün. Fatura ödemeye gönderin. Alışveriş yaptırın. Temizlik işlerine yardım etsin. Odun kırmaya yardımcı olsun. Odunları depoya taşımaya yardımcı olsun. Yıkanmış çamaşırları sersin. Ütü yaptırın. Sobayı yaktırın. Çay demletin. Küçük ev aletlerini tamir ettirin.

Buna Baktınızmı?

CD’ye Müzik Atma Nasıl Yapılır?

CD’ye ya da DVD’ye şarkı atmak evde, işyerinde, arabada ya da başka bir yerde müzik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir