Ana sayfa / Yaşam / Eğitim / Çocuklarda cinsel kimlik gelişimi

Çocuklarda cinsel kimlik gelişimi

Çocuklar biyolojik cinsiyet yapısına göre özel dürtülerle donatılmıştır. Çocukların farklılığı ve cinsel kimlikleri büyüdükçe gelişmeye başlar. Arabanın ne olduğunu bilmeyen ve hiç arabayla oynamamış çocuklar doğuştan gelen dürtüleri ile araba ile oynamaya başlar. Aynı şekilde kız çocukları da bebeklerle oynamayı tercih eder. Bir kız çocuğuna sen kızsın bebekle, bir erkek çocuğuna da sen erkeksin arabayla oyna demenize gerek yoktur. Çocuklar cinsiyetine uygun oyuncakları doğuştan gelen dürtüleri ile tercih ederler.

Çocuklar oyuncaklarla gerçek hayatı anlamaya başlarlar. Oyuncaklara belli dönemlerde canlı gibi davranırlar. Canlandırmacılık ilkesi doğrultusunda oyuncak bebeklerinin birisini kardeşi diğerini annesi yapar. Oyuncakları ile konuşur onlara su verir. Yere düşürdüğü zaman oyuncaklarından özür diler. Çocuklar iç dünyasındaki sorunları oyun yoluyla dışarı çıkartırlar. Dikkatli olan anne ve babalar bu durumdan önemli mesajlar çıkartabilir.

Erkek çocuğun kız bebeği anne, erkek bebeği kendisi yapması cinsel kimliği doğru algıladığını gösterir. Çocuklar oyuncaklarla cinsel kimliklerin farkına varır. Yasak koymadan çocukların oyun oynamasına izin verilmelidir. Çocukları kısıtlamak çocuklarda sağlıklı kimlik gelişimini olumsuz etkiler. Çocukları oyun oynarken oynadıkları oyuncaklarla eleştirirsek çocukların utanmasına neden olabilirsiniz. Çocukların oyuncaklarla oynamasına izin vermelisiniz.

Çocuklara cinsiyet farklılığını anlatan kitaplar okuyun. Çocukların tercihlerine saygı duymalısınız. Karate kursuna gitmek isteyen bir kız çocuğuna bu erkek işi deyip çocuğun gelişimini engellemeyin. Kalıpları aşmalısınız. Önyargılarınızdan kurtulmalısınız. Çocukların özgür biçimde hareket etmeleri için onlara her daim destek olmalısınız. Çocuklara cinsiyetine uygun oyuncaklar seçmeliyiz. Oyuncak seçim konusunda çocuklara seçme şansı vermelisiniz. Çocuklara cinsel kimliklerine uygun görev ve sorumluluklar verilmelidir. Cinsellik konusunda çocuklarla erken yaşta konuşmalar yapmak doğru değildir. Cinsellikle ilgili sorularını geçiştirmeyin. Uygun dille tüm sorularına açıklama yapmalısınız.

MAHREMİYET KAVRAMI ÇOCUĞA NASIL ÖĞRETİLİR?

Çocuklara kazandırılması gereken en önemli duygulardan birisi mahremiyet duygusudur. Bu duygu çocuğa düzgün bir biçimde öğretilmediği zaman çocuk ilerleyen yıllarda çocuk istismarına kolay uğrayabilir. İlerleyen yıllarda cinsel sorunlarla uğraşmak zorunda kalabilir. Çocuklara mahremiyet kavramı küçük yaşta anlatılması gerekir. Uzmanlar çocuklara mahremiyet kavramını anlatırken şu yolların takip edilmesini tavsiye etmektedir:
Çocuk tuvalete götürülürken özel bölgesini kapatması küçük yaşta kazandırılır. O bölgenin kişiye özel olduğunu ve kimsenin görmemesi gerektiği anlatılmalıdır.

Çocuğun kendini ve bedenini tanıması sağlanmalıdır. Çocuklara cinsiyet farklılığı küçük yaşta verilmelidir. Kızların ve erkeklerin özel bölgelerinin nereler olduğunu küçük yaşta anlatılmalıdır.
Çocuklar küçük yaşlarda televizyonlardaki cinsel içerikli programlardan uzak tutulması gerekir. Televizyonlardaki cinsel içerikli sahneler çıktığı zaman televizyon kapatılması gerekir. Bu durumda televizyon kapatılamıyorsa da çocukları dikkati başka bir noktaya kaydırılmalıdır. Televizyonlar çocuklardaki mahremiyet duygusunu yok etmektedir.

Küçük yaşta çocuğa mini etek giydirmek, küçük yaşta makyaj malzemelerini kullanmasına izin vermek, anne ve babanın çocuğun yanında cinsel içerikli hareketler sergilemesi çocuktaki mahremiyet kavramını delmektedir. Bu konuda anne ve baba hassas olmalı çocuğuna iyi örnek olup doğru model teşkil etmelidir. Ağaç yaşken eğilir. Bu yüzden çocuklara mahremiyet kavramı küçük yaşta kazandırılır. İşi sıkı tutmalı çocuklarımızı cinsellikten korumalı ve uzak tutmalıyız.

Buna Baktınızmı?

CD’ye Müzik Atma Nasıl Yapılır?

CD’ye ya da DVD’ye şarkı atmak evde, işyerinde, arabada ya da başka bir yerde müzik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir