Ana sayfa / Dini konular / Doğal Afetlerin Dini Açıklaması. Neden doğal afetler oluyor


Doğal Afetlerin Dini Açıklaması. Neden doğal afetler oluyor

Çoğu dinlerde tanrının nazik olduğu söylenir. İnsanlar farklı tanrıya tapar. Kimisi ise güneşe ve benzeri şeylere tapar. Dünyada ciddi tsunamiler oldu ve farklı dinden farklı insanlar hayatını kaybetti. Hindular da öldü, Müslümanlar da öldü, hristiyanlar da öldü. Bu sebeple hangi tanrıya tapılmalı ve nazik olan hangi tanrı’dır.

Dinlerin çoğu tanrının nazik olduğunu söyler ama islam ALLAH‘ın rahman ve rahim, merhametli, affedici, yardımsever olduğundan bahsetmenin yanı sıra ALLAH Nisa süresi 40. ayette “Şüphesiz ALLAH hiç kimseye zerre kadar zulum etmez.” demektedir. Rabbimiz nazik olmakla beraber adaletlidir.

Bu konuda örnek vermek gerekir se. Diyelim ki birisi birine tecavüz etti, tanrı nazik tir, hadi tecavüz edeni affedelim mi denir. Eğer tanrı tecavüz edeni affederse ona nazik bir tanrı denmez. Çünkü tecavüze uğrayan kişi ne olacak? Tecavüze uğrayan kız tanrıya senin adaletin nerede demezmi? Tanrının buna cevabı ne olur? Ben nazik biriyim, bu nedenle onu affettimmi der? Kim böyle bir adeleti kabul eder? ALLAH hem nazik, hem de adaletlidir.

Suçlunun cezalandırılması gerekir. Eğer ALLAH affetmek isterse o ayrı konu ama suçlu cezalandırılmadılır. İslam kanununa göre tecavüz eden kişi idam edilmelidir. Ondan sonra pişman olurda ALLAH onu affederse, o ALLAH ile onun arasındadır.  Ama O Adaletlidir. Nazik ve adaletlidir.

Doğal Afetlerin Dini ve İslami Açıklaması. Doğal Afetler Neden Oluyor

dogal-afet

Tsunami ye gelince; Şunu bilmeliyiz ki, meydana gelen afetler için, ALLAH kuran’da Mülk suresi 2. ayette şöyle der; “O, hanginizin daha güzel amel yapacağınızı sınamak için ölümü ve hayatı yaratan dır. ”

Bütün inananlar bilir ki, bu hayat ahiret için bir imtihan dır.  ALLAH kimin iyi bir insan, kimin kötü insan olduğunu sınamaktadır.

İSLAM’A GÖRE AFETLERİN GERÇEKLEŞMESİ

İslama göre doğal afetler iki sebepten ötürü gerçekleşir. O afet insanlar için ya bir sınav dır, yada bir ceza dır. Kötü olanlar iin ALLAH’tan bir cezadır, diğerleri için de sınav dır. Sınava tabi olan kişi iyide olabilir, kötü de. Yani bu, ya bir sınav, yada ceza dır. Herhangi bir insanın başıan iyi birşey gelirse, buda ya bir sınav, yada ödüldür.

Eğer o kişi iyi bir insan ise ödüldür. Eğer o kişi iyi birisi değilse  o kişinin iyimi, kötümü olduğunu gösteren bir sınav dır. Yani şunu bilmeliyiz ki, iyi bir şey olduğunda bu ya sanav dır, yada bir ödül. Kötü bir şey yada afet olduğunda, ya ceza yada imtihan dır.

Tsunamide yüzlerce, binlerce kişi öldü, tüm bu ölen insanların belki çoğu iyi ve dindar insanlardı. Bu sebeple onların imtihanı bitmiş tir. Sınav bitince kağıdı teslim etmeniz gerekir. İyi olup ölenlerin zamanı sona ermiştir. Hepsininde sınav süresi dolmuştur. Sınav süresinin bitmiş olması herkesin sınavda başarısız olduğu anlamına gelmez.

Diyelim sınav süresi 3 saatti ve sınav sonunda öğretmen kağıtları geri aldı, öğrenciler neden diye sorduğunda ise süreniz doldu dedi. Sınav süresi bitince, öğretmen kağıtları kontrol eder. Öğrenci buna göre ya sınavdan kalır, yada sınavdan geçer. İste süresi burda dolan ve iyi insanlar olup ALLAH’a ibadet edip dinin emirlerine uymuş olanlar cennete gidecekler. Suçlar işleyen ve kötü olanlar ise cehenneme gidecek.

Bu sebeple bir insanın ölmesi onun içinbir ceza olduğu anlamına gelmez. Onun bu dünyada süresi dolmuştur. Kimi insan 10 kimi 35, kimisi ise 60 yıl yaşar, yani sınav süresi herkes için farklıdır. Bir insanın ölmesi onun yanlış yaptığı anlamına gelmez. Ölen kişinin ölmesi ailesi için de bir imtihan olabilir.

Bazıları ölüp, bazıları hayatta kalmış olabilir. Bir çocuğun annesi babası ölür, çocuk hayatta kalır. Yada çocuk ölür anne baba hayatta kalır. Baba ibadetini yapan iyi bir insandır. İşte onun için bu durum bir imtihan dır. Anne ve baba belki çok iyi dindar insanlardır ve ALLAH onları daha da imtihan edip daha yüksek bir dereceyi cennetül firdevsi vermek istiyor. Daha yüksek zorlu bir sınavı geçerseniz, ölülde o derece büyük olur.

Lisans diploması almak, doktoro diploması almaktan daha kolay dır. Ama onu geçtiğiniz zaman size bir ünvan verilir ve doktor olursunuz. Doktora için herkez kabul alamaz bile. Bu sebeple çocuğu çlen anne ve baba belki iyi insanlar ve ALLAH onları daha fazla imtihan etmek istiyor. Ve onlara bir bela verdiğinde hala onamı ibadet edecekler, yoksa isyan edip ondan yüzmü çevirecekler.

Yoksa bir çocuğum öldü ama çok şükür hiç olmazsa bunca yıl bir çocuğum vardı hiç çocuğu olmayanlarda var mı diyecekler ve ALLAH’a bu şekilde şükredecekler. Bu sebeple ALLAH’ın onlara vermek istediği normal cennetten daha fazlası yani daha yüksek bir cennet olan Cennetül Firdevs dir.

Bazı insanlar için o afet bir cezadır. Param var gücüm var diyorsun, çocuğunu korumak için rüşvet verirsin, kötülük yaparsın. İşte çocuğun senden alındı. Çocuğunu kaybettikten sonra ise o kötü kişi kötülüklerine devammı edecek, yoksa kendine çeki düzenmi verecek. Sonuç olarak meydana gelen afetler ya ceza yada imtihandır. Kaçakçı olan, tecavüzcü olan bir çok insan vardırki bunlar zengindirler.

Bu para onlar için öldülmü yoksa sınavmıdır? Para herşeyi satın alırmı diyorsun? İşte ALLAH sana para veriyor bu durum onlar içim bir imtihan dır ödül değil. Yoksa dünyadaki tüm müslümanlar zengin olurdu değilmi. Bunlar sadece isim olarak müslümanlar onları değil gerçek müslümanları kastediyorum. Müslüman demek iradesini ALLAH’a teslim eden kişi demektir. Malesef bir çok insan sadece isim olarak müslüman dır.

Kaynakça:  Dr. Zakir Naikİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir