Ana sayfa / Yaşam / Eğitim / Doğru mesleki yönlendirme nasıl yapılır


Doğru mesleki yönlendirme nasıl yapılır

İnsan hayatta seçimleri ile mutlu olur. İnsan hayatında en önemli seçimler eş ve iş seçimidir. Bu iki seçimde yapılacak hatalar kişiyi hayat boyu mutsuz eder. Eş seçimi biraz kısmetle alakalı olsa da iş seçimi tamamen bizim seçimlerimizle belirlenir. Meslek seçiminde bazı hususlara dikkat edilmelidir. Dikkat edilmeyen her husus bize ileride pişmanlık olarak döner. Mesleğini sevmeyen mutsuz insan profilini çevremizde çok sık görürüz. Meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

KENDİNİ TANIMA: Meslek seçiminin ilk basamağını oluşturur. Kişi kendini tanımadan doğru mesleğe yönelmesi imkânsızdır. Kişi hangi alanda güçlü hangi alanda zayıf olduğunu bilmelidir. Yeteneklerinin ve potansiyellerinin farkında olmalıdır. Elinin hangi işe yatkın olduğunu, neleri yapabildiği, neleri yapmakta zorlandığını iyi bilmelidir. Hangi mesleği yapmak kişiyi mutlu kılar, hangi meslekler kişi için sıkıcı iştir. Bu tür soruları ancak kişi kendini tanıyarak anlayabilir.

REHBER OLUN: Meslekleri bireylere tanıtın. Tanıtım yaparken şu mesleği seçersen başarılı olursun deyip bireyin seçimlerine müdahale etmeyin. Birey adına seçimler yapmak doğru değildir. Puan türüne göre yönlendirmek de doğru değildir. Kişi mesleği puanına göre değil isteklerine göre seçmelidir. Mesleği puan değil kişi belirlemelidir.

MESLEK TANITIMI: Meslekleri doğru biçimde tanıtın. Meslekleri birinci ağızdan birisi anlatırsa daha etkili olur. Öğretmen olmak isteyen bir bireyi bir öğretmenle bir araya getirip bu meslek hakkında karşılıklı sohbet etmelerini sağlamak bireye verilebilecek en güzel mesleki eğitimdir. Meslekle ilgili birinci ağızdan en doğru bilgiye ulaşmalarını sağlamış olursunuz.

EBEVEYN BASKISI: Anne ve babalar çocukları meslek seçimi konusunda rahat bırakması gerekir. Anne ve babalar olamadıkları mesleklere çocukları ulaşsın isterler. O mesleği icra edecek olan kişi çocuklarınızdır. Bu yüzden hayat boyu mutsuz olmamaları için meslek seçiminde çocukları rahat bırakmak gerekir. Bireylerin meslek seçimine saygı duymalıyız. Anne ve babası olmamız meslek seçiminde onlar adına seçim yapabileceğimiz anlamına gelmiyor.

Meslek seçiminin önemi

İnsan hayatında en önemli tercih hiç kuşkusuz meslek seçimidir. Meslek seçimleri bireylerin yetenek ve becerilerine göre yapılmalıdır. Meslek seçimi kişinin hayatını kazanacağı işi belirlemenin dışında yaşam biçimini kişiliğini büyük ölçüde belirleyecektir. Kişinin başarısızı, mutluluğu, hayatı sevmesi, iyi bir ruh sağlığına sahip olması seçeceği meslekten etkilenir. Meslek seçerken çok dikkatli olmak gerekir. Kişi meslek seçmeden önce kendisini iyi tanıması gerekir. Güçlü ve zayıf yönlerini bilirse ona göre meslek seçebilir. Yetenekli olduğu alanlarda meslek seçmelidir. Mesleği ekonomik kazanca ya da toplumda beğenilme durumuna göre değil kendisi ile özdeşleştirdiği alanda meslekler seçmelidir. Ayrıca meslek eğitim kursları sayesinde elinizin yatkın olduğu alanlarda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Hangi meslek beni mutlu eder, Ben hangi alanlarda başarılıyım, Başarılı olduğum alanlarda hangi mesleğe gidebilirim, İstediğim mesleklerin gerektirdiği özellikler nelerdir, İstediğim mesleğin özellikleri bende mevcut mudur, istediğim mesleğe gitmek için hangi şartları yerine getirmem gerekir, İstediğim mesleğin eğitim koşulları nelerdir, istediğim mesleğin çalışma koşulları nelerdir gibi sorular mutlaka cevaplandırılmalıdır.

Meslek seçimi sınavlardan alınan puanlara göre yapılmamalıdır. Kişinin mutlaka bir hedefi olmalı ve istediği mesleği seçmelidir. Meslek seçimi konusunda çocukları doğru yönlendirmek gerekir. Yönlendirmeleri meslek seçiminde uzman eğitimli kişiler yapmalıdır. Araştırma yapılmadan bilgi sahibi olunmadan çocukları kulaktan dolma bilgilerle mesleğe yönlendirmek yanlıştır.

Çocuklara meslekler küçük yaştan itibaren tanıtılmalıdır. Her meslekle ilgili birinci ağızdan bilgiler edinmelidir. Çocuk gerekirse aşçılık mesleği anlatılmak üzere bir lokantaya götürülüp aşçı ile birebir sohbet etmesi sağlanmalıdır. Meslek seçiminde kişilik özellikleri önemli bir belirleyici unsurdur. Çekingen içe kapanık çocukların ikna gücü zayıftır. Hukukçu, pazarlamacı ve politikacı gibi mesleklerde başarı elde etmeleri zordur. Matematik dersini seven birisi bankacılık, muhasebe ve mühendislik gibi alanlarda başarılı olur. Meslek seçerken ülkedeki iş durumu ve ekonomik durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Buna Baktınızmı?

CD’ye Müzik Atma Nasıl Yapılır?

CD’ye ya da DVD’ye şarkı atmak evde, işyerinde, arabada ya da başka bir yerde müzik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir