Ana sayfa / Genel / Gergedan nesli neden tehlike altında.


Gergedan nesli neden tehlike altında.

gergedan-nesli-neden-tehlike-altinda

Yüzyıl önce afrika ve asya da 500.000 civarında gergedan (rhino) yaşıyordu. Maalesef günümüze ulaşan sadece 5 gergedan türü kaldı ve bu türlerin tamamı Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından “Tehlike Altında” kategorisine alındı.

Sadece boynuzları için yasa dışı avcılık kurbanı olan gergedanlar aynı zamanda habitat haybı, hani doğal yaşam alanlarının daralması sorunu ilede karşı karşıya kalmış durumdalar.

Asya da rağbet gören gergedan boynuzları geneleksel tıpta ve zenginliği sembolize eden objelerin yapımında kullanılmaktadır. Bundan dolayı avlanmaları yasa dışı olmasına rağmen para için katledilerek nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya gelmiştir.

Gergedan boynuzunun “gerçekten sahip olmadığı tıbbi ve iyileştirici özelliklere sahip olduğuna” dair sahte bir inanç sayesinde yasa dışı avcılığın devam ettiği söyleniyor.

Gergedanlar Hakkında Gerçekler

Gergedanlar karakteristik boynuzları ile tanımlanan , otçul memelilerdir. Tür olarak Beş tür ve 11 alt tür yer yüzünde yaşayan gergedan vardır; bazılarında iki boynuz, diğerlerinde bir boynuz bulunur.

Hayvanların boynuzu halk arasında sözde iyileştirici özellikleri bulunduğu için av haline gelerek nesli tükenme derecesine gelmiştir. Boynuzları bazen kupalar ya da süslemeler olarak satılıyor. Tedavi amaçlı ise genellikle ateş, romatizma rahatsızlıkları için tedavi olduğu inancıyla da kullanılıyor.

Gergedanların vücut boyutları ortama 2.5 metre ile 4 metre arasında değişkenlik gösterir. 50 milyon yıldır dünyada var oldukları ön görülür. Gergedanların boynuzları, insanların tırnaklarında ve saçında bulunan
keratin protein içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir