Ana sayfa / Sağlık / Göz kanseri nedir? Daha Çok Kimlerde Görülür?

Göz kanseri nedir? Daha Çok Kimlerde Görülür?

Göz görme organımızdır. Göz dünyaya açılan kapımızdır. Göz çevresi dokularda, göz kapaklarında, gözün içinde yer alan iriste, gözün renkli bölümünde koroid adlı kötü huylu tümörün ortaya çıkmasına göz kanseri denir. Gözde oluşan tümörler genelde iyi huyludur. Gözde ortaya çıkan iyi huylu tümörler göze zarar vermez.

Göz kanseri çok sinsi ilerler. Bu yüzden düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçmek gerekir. Göz kanserinin tedavi edilmesi için belirtilerin iyi tespit edilmiş olması gerekir. Erken tanıda göz kanseri kontrol altına alınabilir. Göz muayenesi yapılmadığı taktirde göz kanseri uzun bir süre fark edilmez.

Göz kanseri belirtileri nelerdir?

Gözde meydana gelen tümör dokusu bulunduğu yere göre belirti gösterir. Bu belirtiler tümör dokusunun bulunduğu yerle birlikte dokunun büyüklüğüne ve kanser özelliği gösterip göstermediğine göre değişebilir.

Göz kanserinin belirtileri şunlardır:
1- Gözün sklera adı verilen beyaz bölümünde kızarıklık oluşur.
2- Göz kapaklarında şişlik ve hassasiyet artar.
3- Gözün etrafında iltihaplanma ve buna bağlı kaşıntılar oluşur.
4- Tümörün bulunduğu yere bağlı olarak göz bebeğinin yuvarlak görüntüsü bozulur.
5- Gözün renkli kısmı olan iris tabakada meydana gelen tümörler bazen kahverengi veya açık renkli kitlelerin oluşmasına neden olur.
6- Tümör gözün arka kısmında ortaya çıkmışsa hiçbir şikâyete neden olmadan ve belirti göstermeden ilerler.

Göz kanseri nedenleri nelerdir?

Göz dokularının kansere neden olan kimyasal maddelere maruz kalması göz kanserine neden olur. Uzun süre radyasyonlu ortamda kalmak, ultraviyole ışınlarına maruz kalmak, yüksek radyasyon teması, sigara ve alkol kullanımı ve genetik yatkınlık kişide akciğer kanserinin görülme nedenleridir. Vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen kanser hücrelerinin göz çevresi dokulara yayılmasıdır. Göz, damar bakımından son derece zengin
bir organ olmasından dolayı kanser hücrelerinin bu bölgede yayılım gösterme ihtimali yüksektir.

Göz kanseri tanısı nasıl konulur?

Göz kanseri tanısının zamanında konulabilmesi ve en etkili tedavi girişimlerinin uygulanabilmesi için düzenli göz muayenesi yaptırılmalıdır. Rutin kontroller sırasında göz kapakları, göz kapağının iç kısmı incelenir. Gözün tansiyon durumu ölçülerek göz tansiyonu olup olmadığı tespit edilir. Küçük çocuklarda göz muayenesi mutlaka atlanmamalıdır. Gözün detaylı fizik muayenesi gerçekleştirildikten sonra elde edilen bulgular bir tümör varlığına işaret ediyorsa çeşitli tetkik yöntemlerine başvurulur. Ultrasonografi ile kitle varlığı kontrol edilir. Renkli fundus foto grafisi ile gözde bulunan kitlenin büyüklüğü, rengi ve yeri saptanarak boyutları incelenir. BT ve MR görüntüleme yöntemleri ile tümör hücrelerinin yayılımı ve kesitleri gözlenir. Biyopsi uygulaması ile tümörün iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu, hangi hücre ve dokularda meydana geldiği ve uygulanabilecek olan tedavi yöntemleri belirlenir.

Göz kanseri tedavi yöntemleri nelerdir?

GÖZ TÜMÖRÜ FOTOĞRAFLARIGöz kanseri tedavisi kişinin yaşına, sağlık durumuna, kanserin türüne, evresine ve yayılma gösterip göstermemesine göre belirlenir. Tedavide; cerrahi tedavi, radyoterapi yöntemi, göz ışın tedavisi (lazer), kemoterapi, proton tedavisi ve kriyoterapi yöntemlerinden biri kullanılır.Tümör dokusu gözün içerisindeyse kanserin başlangıç evrelerinde lazer tedavisi yapılır. Lazer tedavisinin yetmediği durumlarda proton tedavisi adı verilen yeni geliştirilmiş bir tedavi yöntemi uygulanır.

Radyoterapi yöntemi yayılım göstermiş olan göz içi kanserlerinde yüksek yanıt oranları ve düşük yan etkileri nedeniyle sık tercih edilir. Göz arteri yoluyla uygulanan kemoterapi tedavisi de hem yayılımı baskılamak hem de genetik yatkınlık gibi risk durumlarında korunmak için kullanılır. Göz kanseri ve diğer göz hastalığı çeşitlerinin en doğru şekilde tedavi edilebilmesi ve görme kaybı gibi kalıcı hasarların engellenmesi için hastalığın erken teşhis edilmesi gerekir.

Göz Kanseri Evreleri

  • Tümörün büyüklüğüne göre 1-4 arasında evre belirlenir. 1. evre yeni 4. evre ise son aşamada göz kanseri evresidir.
  • Hastalığın yakın organlar olan lenf bezlerine yayılıp yayılmadığına bakılarak 0-1 arasında evre belirlenir.
  • Hastalığın başka bölümlere yayılıp yayılmadığı incelenerek 0-1 arasında derece belirlenir. Göz kanseri her yerimize  sıçrayabilir. Genellikle Sinüslere, lenf bezlerine, karaciğere, beyin ve akciğere, optik sinire, tükürük bezlerine, gözyaşı bezlerine, göz kapağına, cilde,  kemiklere yayılması daha sıklıkla görülmektedir.

Göz Tümörü Fotoğrafları

Not: Bu kaynak tamamen internetten derlenerek hazırlanmıştır. Hiç bir şekilde tedavi veya teşhis amaçlı hükmü yoktur. Bu konuda doktor eşliğinde yardım ve yönlendirme almalısınız.

Buna Baktınızmı?

Evde Basit Yöntemler Kullanarak Sivilcelerden Kurtulabilirsiniz

Sivilce ile Nasıl Mücadele Edilir? Akne halk arasında sivilce olarak adlandırılır. Sivilce ciddi bir sağlık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir