Ana sayfa / Yaşam / Gurur Nedir, İnsana Hangi Vasıflar Kazandırır?


Gurur Nedir, İnsana Hangi Vasıflar Kazandırır?

Gurur Nedir?

Gurur insanın sahip olduğu psikolojik güdülerden birisidir. Gurur kişiye olumlu vasıflar kazandırır. Olumlu gurur kişiye izzet, şeref, haysiyet ve özgüven kazandırır. Olumsuz gurur kişiye kibir ve böbürlenme sağlar. Kibir ve böbürlenme toplum tarafından pek tasvip edilmeyen durumlardır.

Gurur insanın psikolojik ihtiyaçlarından birisidir. İnsanlar yaptıklarından mutluluk duymazsa kendisi ile barışık bir yapıya sahip olamaz. Bu durum kişinin benlik bütünlüğünü bozar. Gurur insana psikolojik güç ve destek verir.

Olumsuz Gurur İnsanları Nasıl Etkiler

gururGurur doğru biçimde kullanıldığında kişiyi değerli kılar. Haklı olmayan gurur insana büyük zarar verir. Gurur hiçbir zaman aklın önüne geçmemelidir. Aksi takdirde kişi olayları muhakeme etme yeteneği yok olur. Kişiyi gerçekçi olmayan beklentiye sokar. Kişi artık kendini olduğundan büyük görmeye başlar. Burnunun ucunu göremez. Bir iş yaptığında kibirlenmeye başlar.

Kişi yeteneklerini abartmaya başlar. Büyüklük taslar. Eleştirilmeyi sevmez. Aşırı duyarlı hale gelir. Eleştirilmeyi aşağılanma olarak kabul eder. Çevrelerindeki insanların kendisini hep alkışlamasını ister. Liderler olumsuz gurur duygusunu çok sık yaşar. Hırs duygusunu besler ve büyütürler. Kişi kendi kusurlarını saklar başkalarının kusurlarını ön planda tutar.

Gururlu İnsanların Özellikleri Nelerdir?

Gurur insanın adam yerine konma ve kimlik arayışına olumlu katkı sunar. Kişi bireysek farklılıklarını fark eder. Aşırı gururlu insanlar olaylara ani tepkiler verirler. Yanındaki insanların küçük düşmesine neden olur. Otorite kurmak adına bazen büyükler gençlerin gururunu önemsemez.

Bu durum genç ile yetişkin arasında çatışmalara neden olur. Ergenlerde hayali özdeşim söz konusudur. Bu durum ergenleri gerçekten uzaklaştırıp ergenlerin benlik duygusunu zayıflatır. Gururlu insanlar guruba dahil olmak için her şeyi yaparlar. Gurup içinde kendilerini güvende hissederler. Guruba dahil olmak gururlarını okşar. Amaca yönelik örgütlenmeleri kolay becerirler.

Buna Baktınızmı?

Doğum Borçlanması Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Doğum Borçlanması Nedir, Nasıl Hesaplanır? Doğum borçlanmasının tanımı, sigortalı olarak çalışan kadınların doğum yaptıkları dönemlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir