Ana sayfa / Bilim / Havale İle EFT Arasındaki Fark Nedir?

Havale İle EFT Arasındaki Fark Nedir?

Hızla ilerleyen ve her geçen gün daha da farklı kolaylığı bizlere sunan teknoloji, aynı zamanda para çekme veya yatırma konusunda da ciddi anlamda ayrıcalıklara yer vermektedir. Özellikle son dönemlerde kredi kartı ya da hesap kartı sahipleri tarafınca sıkça dile getirilen havale ile eft arasındaki fark nedir sorusu, her ne kadar karışık olarak görülmüş olsa da oldukça kolaydır.

Öncelikle EFT işlemi, farklı bir banka hesabı bulunan ve karşısındaki farklı bankaya ait hesabı bulunan kişiye para transfer etme işlemidir. Yani a bankasından b bankasına yapılacak olan para transferi işlemi, EFT olarak adlandırılmaktadır. Havale işlemi ise aynı banka hesaplarından yapılacak olan para transferine verilen isimdir. Kısacası aynı banka hesabı bulunan iki farklı kişi arasındaki yapılan para transferi işlemidir. EFT ile yapılan para transferi işlemi için hafta içi mesai saatlerinin beklenmesi, havale ile yapılan transfer için ise anında hesapta görülmesi mümkündür.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Kira parası yatırmak, borç ödemek, alışveriş yapmak ya da uzakta olan bir kişiye para göndermek gibi pek çok farklı işlemler için kullanılan EFT işlemi, belirli saat aralıklarında gerçekleştirilmektedir. Buna bağlı olarak sıkça karşılaşılan eft ne zaman hesaba geçer sorusu için bankaların çeşitlerine göre farklı cevaplar verilebilmektedir. Ancak genel olarak EFT işlemi sonrasında yaklaşık olarak 20 ile 30 dakika gibi bir süre içerisinde yapılan para transferleri, hesaplara geçmektedir. Ancak mesai saatleri dışında yapılan transferler, bir sonraki mesai günü ve saatinde hesaplara geçmektedir.

EFT Saatleri Bankalara Göre Değişir Mi?

Özel olarak belirlenmiş mesai saatlerine göre çalışmalarını sürdüren çok sayıda banka, yapılmak istenen EFT işlemlerinin de bu mesai saatlerinde yapılmasına öncelik vermektedir. Buna göre eft saatleri hakkında bilgi sahibi almak isteyen kişiler için, ilgili bankaların hafta içi sabah saat kaçta açıldığı, öğle molası saatleri ve akşam kapanış saatlerinin dikkate alınması gerektiği söylenebilmektedir. Kısacası x bankası akşam 17.00’da kapanıyorsa bu saatten sonra yapılan EFT işlemleri, ertesi mesai saatine kalmaktadır.

Buna Baktınızmı?

ISO 9001

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi Nedir? Firmaların, şirketlerin ve organizasyonların yönetim biçimlerini; kuralları tanımlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir