Ana sayfa / Sağlık / Karaciğer Kanseri, Belirtileri, Semptomları ve Tedavi Yöntemleri


Karaciğer Kanseri, Belirtileri, Semptomları ve Tedavi Yöntemleri

Karaciğer kanseri nedir?

Karaciğer kanseri, karaciğer hücrelerinde ortaya çıkan bir kanser türüdür. Karaciğer karın boşluğunun sağ üst kısmında diyaframın altında yer alan bir organımızdır. Midenin üstünde yer alan karaciğer futbol toplu büyüklüğünde bir organımızdır. Karaciğerde birkaç tür kanser görülür. Karaciğerde görülen en yaygın kanser türü ana karaciğer hücresinde başlayan hepatosellür karsinomdur.

İntrahepatik kolanjiyokarsinoma ve hepatoblastoma gibi diğer karaciğer kanseri türleri daha az yaygındır. Karaciğeri etkileyen tüm kanserler karaciğer kanseri olarak kabul edilmez. Kanser vücudun farklı bir bölgesinde başlayıp karaciğere uzanırsa karaciğer kanseri olarak kabul edilmez. Karaciğere yayılan kanserler, karaciğer hücrelerinde başlayan kanserden daha yaygındır.

Karaciğer kanseri belirti ve semptomları nelerdir?

Karaciğer kanseri çoğu insanda erken aşamada belirti verirken bazı hastalarda belirtiyi çok geç gösterebilir. Karaciğer kanseri olan kişiler istemsiz kilo kaybı yaşar. Kişi iştah kaybeder. Üst karın bölgesinde şiddetli ağrılar meydana gelir. Hastanın midesi bulanır ve kusmaya başlar. Hasta zayıf düşer ve kendini yorgun hisseder. Karın bölgesinde şişkinlik görülür. Cilt ve göz akı sararmaya başlar. Kişinin dışkısı beyaz ve kireç rengine döner. Kişi bu sayılan belirtilerden birkaçını aynı anda yaşarsa vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir.

Karaciğer kanseri risk faktörleri nelerdir?

Karaciğer kanseri riskini artıran faktörler şunlardır:

   • HBV veya HCV ile kronik enfeksiyon: Hepatit B virüsü (HBV) veya hepatit C virüsü (HCV) ile kronik enfeksiyon, karaciğer kanseri riskinizi arttırır.
   • Siroz: Siroz hastaları karaciğer kanseri için yüksek risk taşır.
   • Belirli kalıtsal karaciğer hastalıkları: Hemokromatozisi ve Wilson hastalığı gibi kalıtsal hastalıklar karaciğer kanser riskini yükseltir.
   • Kan şekeri bozukluğu: Şeker bozukluğu olan hastalar karaciğer kanserine yakalanma riski daha yüksektir.
   • Alkolik olmayan yağlı karaciğer yağlanması: Karaciğerde yağ birikmesi karaciğer kanser riskini artırır.
   • Aşırı alkol tüketimi: Geçmişinde uzun bir süre düzenli olarak alkol tüketmiş kişiler karaciğer kanserine yakalanma ihtimali çok yüksektir.

  Karaciğer kanseri önlemek için neler yapılabilir?

  • Siroz riskinizi azaltın: Siroz karaciğerin yaralanıp hasar alması durumudur. Alkol kullanıyorsanız alkol kullanımını azaltın. Mümkünse alkolü bırakmaya çalışın. Günde 1 kadehten fazla içmeyin.
  • Sağlıklı kiloda kalın: Vücudunuzun kilo dengesini koruyun. Bunun için sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterin. Her gün düzenli olarak egzersiz yapın. Her gün en az 3 kilometre yürüyün ve günde en az 3 litre su tüketin. Yüksek kalorili besinlerden uzak durun.
  • Kimyasallara dikkat edin: Evde ve işyerinde kullanılan kimyasallardan uzak durun.
  • Hepatit B aşısı yaptırın: İster yetişkin olun ister çocuk mutlaka hepatit B aşısı yaptırın. Aşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Karaciğer kanser riskini azaltır.
  • Hepatit C önlemi alın: Hepatit C için aşı olmamakla birlikte enfeksiyon oluşum riskini azaltabilirsiniz.

Karaciğer kanseri tedavi yöntemleri nelerdir?

Primer karaciğer kanserinin tedavisi, hastalığınızın yayılımına, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna göre tedavi yöntemi uygulanır. Karaciğer kanserinde tümörlü hücrelerin alınması için ameliyat yapılır. Tümörün durumu küçükse ve tehlike arz etmiyorsa hastaya ameliyat önerilmez.

Ameliyat tercihi hastanın seçimine bağlı olarak değil hastalığın durumuna göre yapılır. Karaciğer nakil ameliyatı yapılır. Bu karaciğerin fonksiyonlarını yitirdiği durumlarda yapılır. Hastalıklı karaciğer alını ve yerine vericiden alınan sağlıklı karaciğer takılır. Karaciğer ameliyatı erken dönemde karaciğer kanseri olan kişilere yapılır.

Buna Baktınızmı?

Evde Basit Yöntemler Kullanarak Sivilcelerden Kurtulabilirsiniz

Sivilce ile Nasıl Mücadele Edilir? Akne halk arasında sivilce olarak adlandırılır. Sivilce ciddi bir sağlık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir