Ana sayfa / Fobi / Karanlık Korkusu Nedir

Karanlık Korkusu Nedir

Karanlık korkusu özellikle yaşamın çocukluk döneminde görülür. Çocukların hayal dünyası çocukluk döneminde gelişmeye başladığı için bu dönemde bu korkunun ortaya çıkması doğal bir durumdur. Karanlık korkusu nedir: Karanlık korkusu tıp dilinde aklofobi olarak adlandırılır. Televizyon dizilerinde izlenen korku sahneleri ve şiddet görüntüleri çocuklarda karanlık korkusunun oluşmasına neden olur. Suçların karanlık ortamlarda işlenmesi karanlık korkusunun oluşmasının temel nedenidir.

Karanlık Korkusunun İşaretleri Nelerdir?

Karanlık korkusu yaşayan bireyler karanlık ortamda bulunmaktan endişe duyarlar. Karanlık korkusunun temel nedeni zihnin karanlığa yoğunlaşmasıdır. Karanlık korkusu birçok bireyde kısa süreli fobi haline gelir. Karanlıkta birisi tarafından yutulma hissi karanlık korkusuna neden olur. Bu duygu kişide panik atak duygusuna neden olur. Karanlık korkusu yaşayan bireylerde baş dönmesi ve göğüs ağrıları meydana gelir. Nefes alamama hissine kapılan bireyde kalp çarpıntısı, terleme ve titreme görülür. Karanlık korkusu bireyin el ve ayaklarında karıncalanmaya neden olur. Vücut sıcaklığı aniden artan birey öleceğini düşünmeye başlar.

Karanlık Korkusu Nasıl Aşılır?

Karanlık korkusu için mutlaka uzmandan destek almak gerekir. Bireyin karanlık korkusu aşamalı olarak yok edilmeye çalışılır. Bu korkuyu yenmek için birey ile terapist gece yürüyüşleri yapar. Yürüyüş esnasında bireyle konuşarak bireyin panik olması önlenir. Hipnotik terapiler ile kişinin karanlık korkusunun altında yatan nedenler araştırılır. Korkuya neden olan etmenler üzerine yoğunlaşarak tedavi geliştirilir. Bireye kontrollü panik uyarıcılar verilerek kişinin karanlığa olan hassasiyeti azaltılır. Kişi ile karanlık korkusu üzerine konuşulur. Kişinin geçmişte yaşadığı anılar hatırlatılır. Bireye destek veren cesaret verici konuşmalar yapılır.

Karanlık Korkusu Nedir

Karanlık korkusu yaşayan çocuğun bu korkusu mutlaka ciddiye alınmalıdır. Bunda korkulacak bir şey yok diyerek çocuğun tepkileri küçümsenmemelidir. Kocaman oldun karanlıktan korkuyorsun gibi alaycı konuşmalardan uzak durmak gerekir. Çocuğun yaşadığı karanlık korkusu üçüncü bir kişinin yanında konuşup çocuğu utandırmayın. Çocuğun karanlık korkusunun nedenlerini araştırıp bu nedenleri ortadan kaldırmaya çalışın. Karanlıktan korkan çocuğun anne ve babası ile uyuma taleplerini kabul edin. Çocuğunuzu uykuya dalıncaya kadar onun yanınızda yatmasına izin verin. Bu zor süreci atlatıncaya kadar çocuğunuza destek olup onun yanında yer alın. Çocuğunuzu yalnız uyuması gerektiği konusunda zorlamayın.

Karanlık korkusu olan çocuğa baskı yapmayın, azarlamayın. Çocuğun karanlık korkusunun nedenlerini keşfedip çözüm yolu geliştirin. Çocuğu karanlıkta bırakıp karanlıkla yüzleşmesi yanlış bir uygulama olup bu durum çocuğunuzda ciddi psikolojik sorunlara neden olur. Bu durum çocuktaki karanlık duygusunu daha şiddetli yaşamasına neden olur. Çocuğu karanlıkta bırakmak çocuğun size olan güven duygusunu yok eder. Işıkta uyumak isteyen çocuğu önce gece lambasında düşük ışıkta uyumasını sağlayın. Yavaş yavaş karanlık ortamda uyumasını sağlayın. Karanlık korkusu aşamalı olarak kaldırılır. Bu konuda nasıl davranacağınızı bilmiyorsanız mutlaka uzman psikologlardan destek almalısınız.

Buna Baktınızmı?

yalnızlık

Yalnız Kalma Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir?

Yalnızlık korkusu fiziksel güven sorunu yaşayan kişilerde güvenlik endişesine bağlı olarak ortaya çıkan ciddi bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir