Ana sayfa / Bilim / Kediler Sevildiğini Hisseder Mi?

Kediler Sevildiğini Hisseder Mi?

Geçmişteki yıllarda hayvanlara olan sevgi, her ne kadar oldukça az olsa da giderek gelişen ve bilinçlenen toplum sayesinde, en az insanlara verilen kadar değerlerin hayvanlara da verildiği gözlemlenmiştir. İlk olarak evlerin kapı önlerinde beslenmeye başlanan kedi ve köpek gibi hayvanlar, daha sonra evlerde tıpkı insanlar gibi yaşam sürmeye başlamıştır. Evlerde beslenen sadık dostlarımız denince akla ilk olarak köpek gelmiş olsa da kedilerde sıkça tercih edilen hayvanlardan birisidir.

Ancak kedi sahiplerinin dert yakındığı konulardan birisi de kedilerin kendileri ile olan bağlarının kuvvetli olmamasıdır. Kedilerinin sevmek ve sevilmek gibi duyguları olup olmadıklarından emin olamayan kişiler tarafınca sıkça sorulan kediler sevildiğini hisseder mi sorusu için, son dönemlerde yapılan araştırmalara göre evet cevabı verilmektedir. Sahiplerinin onlara kızgın ifade ile bakması durumunda ayrı, sevgi dolu ve güler yüzlü baktığında ise farklı tepkiler verdiği ortaya çıkan sevimli dostlarımız, hareketlerini de bu tepkilerden yola çıkarak düzenlemektedir.

Kedilerin Küsmesi Gerçekten Doğru Mu?

KEDİCİKFarklı cins ve boyutlarda yaşamlarını sürdüren kediler, ülkemizde olduğu kadar çeşitli dünya ülkelerinde de insanların en yardımcı dostları olarak anılmaktadır. Tıpkı insanlarda görülen bazı davranış ve duygularında görülmüş olduğu sevimli dostlarımızda, kedilerin küsmesi olayının da gerçekten var olduğu uzmanlar tarafınca açıklanmıştır. Kedilerin küstüğü en temel noktaların başında ise sürekli olarak sahipleri tarafınca uyarıların verilmesi ve bu uyarıların azarlama noktasına kadar gelmesidir. Bir diğer küsme nedenlerinden birisi de iş seyahati, tatil veya farklı yolculuklara çıkıldığı durumlarda kedilerin sürekli olarak evlerde yalnız bırakılması durumudur.

Kedileri Sinirlendiren Şeyler Nelerdir?

Çok fazla agresif ve hırçın olan hayvanlardan birisi olarak adlandırılan kediler, aynı zamanda çok kolay şekilde sinirlenen canlılar arasında yer almaktadır. Bu durumda evlerinde kedi besleyen hayvan severler tarafınca sıkça sorulan kedileri sinirlendiren şeyler nelerdir sorusu için ilk olarak banyo yapmak cevabı verilebilmektedir. Özellikle hafta birden fazla banyo yaptırılan kedilerin daha fazla tepki verdiği bilinmektedir. Bunun dışında tırnaklarının kesilmesi, tüylerinin taranması, arabadaki yolculuklar ve çok fazla ilgi gösterilmesi gibi nedenlerden dolayı sinirlenen kediler, aynı zamanda okşamalardan da ciddi derecede rahatsız olmaktadır.

Kedinizi Mutlu Edecek Durumlar

  • Evinizde beslediğiniz kedinizin mutlu olmasını sağlamak için iki kedi beslemenizi tavsiye deriz. Çünkü siz iş yerinde olduğunuz zamanlarda yanlız kalmayacaktır.
  •  Kedinize her gün kısa bir süre ayırarak tüylerini tarayın, oynayın ve onu sevin .
  • Kedinize ceza vermeyin. Bu durum korkmasına ve güvensiz hissetmesine neden olabilir.
  • Sık kullandığı alanlara, tırmalama tahtası koyun.
  • Kedinizi uykudan aniden uyardırmamaya çalışın.
  • Kedi çimi kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Son olarak pencereden, dışarıyı seyredebilecek imkan sağlayın.

Kediler Hakkında Bazı Enteresan Bilgiler

Buna Baktınızmı?

ISO 9001

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi Nedir? Firmaların, şirketlerin ve organizasyonların yönetim biçimlerini; kuralları tanımlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir