Ana sayfa / Fobi / Klostrofobi Nedir? (Kapalı Yerde Kalma Korkusu)

Klostrofobi Nedir? (Kapalı Yerde Kalma Korkusu)

Klostrofobi Nedir: Kapalı yerde kalma korkusu tıp dilinde klostrofobi olarak anılır. Kişi sebepsiz bir biçimde kapalı yerde kalmaya karşı özel korku geliştirir. Bu korku kişide anksiyete, depresyon ve panik atağa neden olur. Kapalı yerde kalma korkusu olan kişi yüksek katlı binalarda asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih eder. Uçakta seyahat ederken ciddi tedirginlik yaşar. Dar elbiseli ve boğazlı elbise giymek bu hastalığın oluşumunu tetikler. Kapalı yerde kalma korkusu yaşayan bireyler metroya binmek istemezler.


Klostrofobi Nedir

Klostrofobi Belirtileri Nelerdir?

Klostrofobi bir anksiyete çeşididir. Çocukluk ve ergenlikte yoğun olarak yaşanır. Kapalı yerde kalma konusu olan kişiler çok sık terleyip ürperir. Kalp atışları normalden hızlıdır. Kan basınçları yükselir. Baş dönmesi ile birlikte denge kayıpları yaşar. Soluk alıp vermede güçlük çekerler. Sıcak, ateş basması, baş dönmesi ve mide bulanması gibi belirtiler ortaya çıkar. Hasta boğulacakmış hissine kapılır. Hasta hafıza karışıklığı yaşar. Zarar göreceğini düşünerek kendine özel korkular geliştirir. Hasta kapalı bir ortama girdiği zaman her zaman gözü çıkış kapısında olur. Her zaman çıkış kapısına yakın yerde durmaya özen gösterir. Trafiğin yoğun olduğu zamanlarda araç kullanmak istemez. Asansör yerine merdiven kullanmayı tercih ederler.

Klostrofobi Oluşum Nedenleri Nelerdir?


KlostrofobiKlostrofobi

Nedir, neden kapalı yerde kalma korkusu insan verir.Çocukluk döneminde yaşanan olumsuz deneyimler karanlık korkusunun oluşmasına neden olur. Küçükken kapalı yerde mahsur kalan kişilerde bu fobi ortaya çıkar. Kişinin panik olması ve kendini güvende hissetmemesi bu korkunun oluşmasını tetikler. Çocukluk döneminde yaşanan taciz ve cinsel istismarlar, kalabalık ortamlarda aile bireylerinden ayrı düşmek, bu hastalığa sahip bir aile bireyine sahip olmak klostro fobi nin oluşmasının temel nedenleridir.

Klostrofobi Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

Kapalı yer korkusu tedavisini uzman psikologlar ve psikiyatri uzmanları yapar. Hastada hastalık semptomları aranır. Her hastanın belirti ve durumları farklı olduğu için hastaya özel tedavi yöntemi uygulanır. Hastanın yaşadığı duygusal sorunlar sorgulanır. Bulgular incelenerek hastalığın şiddeti tespit edilir. Bilişsel davranışçı terapi ile bu korku aşılmaya çalışılır. Hastanın zihni yeniden eğitilir. Kapalı ortamda kalmanın korkulacak bir durum olmadığı kişiye uygun biçimde anlatılır. Hasta dar bir alanda bırakılarak hastanın korkuları ile yüzleşmesi sağlanır. Hastanın diğer insanları gözlemlemesi sağlanarak bu korkuya karşı hasta duyarsız hale getirilir. Hastaya uygun Antidepresan ilaçlar verilerek hastanın sakin kalması sağlanır. Hastaya derin nefes alıp verme alıştırmaları yaptırılır. Hastaya kas gevşetici ilaçlar ve aktiviteler uygulanır.

Buna Baktınızmı?

yalnızlık

Yalnız Kalma Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir?

Yalnızlık korkusu fiziksel güven sorunu yaşayan kişilerde güvenlik endişesine bağlı olarak ortaya çıkan ciddi bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir