Ana sayfa / Bilim / Köpek Sahibini Neden Yalar?

Köpek Sahibini Neden Yalar?

Evlerde yalnızlığı gidermek ve insan dışında en sadık hayvanlardan birisi olması isteği gibi nedenlerden dolayı köpek sahiplenen kişiler, sevimli dostlarının tüm bakım ve beslenmelerinden de sorumlu olmaktadır. Özel eğitimler ile birlikte bakımlarının daha kolay olabileceği mümkün olan köpekler, bazı garip hareketleri ile birlikte insanların ilgisini de çekmeyi başarmıştır.

Bahsedilen garip davranışlardan birisi de hangi cins ve hangi yaşta olursa olsun, köpeklerin sahiplerinin yüzlerini sıkça yalaması konusudur. Bu durumda internet veya farklı alanlarda sıkça konuşulan köpek sahibini neden yalar sorusu için uzman kişilerin görüşlerinden de yola çıkılmaktadır. Öncelikle bahsedilen sorunun temel olarak iki farklı nedeni bulunmaktadır.

İlk olarak yavru döneminden itibaren annelerinden edinilen bu alışkanlık, anne köpeğin yavrusunun patisini ve vücudunu yalayamaya başlamasından kaynaklıdır. BU olay ile birlikte anne ve yavru köpek arasında duygusal bağ oluşmaktadır. Diğer bir neden ise köpeklerin kendi vücutlarını sürekli olarak yalamasıdır. Pati veya farklı bölgelerini temizlemek için yalayan köpekler, aynı görevi sahipleri içinde yapmak istemektedir. Yani sahibinin yüz ya da el gibi farklı bölgelerindeki pislikleri temizleme isteğinden dolayı yaladıkları, uzmanlar tarafınca açıklanmıştır.

Köpekler Kaç Saat Uyur?

UYUYAN KÖPEKHenüz ilk kez köpek sahiplenmiş olan kişiler için sıkça dile getirilen konulardan birisi de köpeklerin kaç saat uyudukları ya da neden çok uydukları konusudur. Öncelikle köpekler kaç saat uyur sorusu için yavru ve de yetişkin köpekler için iki farklı cevap verilmektedir. Tıpkı bebeklerin, yetişkin insanlara göre daha fazla uyuduğu gibi yavru köpeklerinde, yetişkin köpeklere göre daha fazla uyuduğu bilinmektedir. Yavru köpekler gün içerisinde 16 ile 18 saat uyumaktadır. Bahsedilen saat aralıkları köpeklerin cinsine ve yattığı pozisyona göre değişiklik gösterebilmektedir. Yetişkin köpekler ise 12 ile 14 saat ve yaşlı köpeklerde yavru köpekler gibi 18 saate kadar uyuyabilmektedir.

Köpekler Neden Saklanır?

Her ne kadar ilk olarak oyun oynamak istedikleri düşünülmüş olsa da köpekler neden saklanır bilgisi için çok ciddi durumların ortaya çıkabileceği söylenmektedir. Saklanan ve ortaya çıkmayan köpeklerin sahipleri veya ortamlarda kendilerini güvende hissetmedikleri, korktukları ya da vücutlarının farklı bölgelerinde ciddi ağrılar olduğu, yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Bunun dışında saklanan köpeklerin hamile olabileceği de göz önüne alınmalı ve bu durumlarda vakit kaybetmeden, veterinere başvurulması gerekir.

Buna Baktınızmı?

ISO 9001

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi Nedir? Firmaların, şirketlerin ve organizasyonların yönetim biçimlerini; kuralları tanımlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir