Ana sayfa / Bilim / Kuşak Çatışmasının Nedenleri Nelerdir?

Kuşak Çatışmasının Nedenleri Nelerdir?

Toplumda huzurun tesis edilememesinin en önemli sebeplerinden birisi kuşak çatışmasıdır. Hayat boyu baba ile evlatlar arasında çatışma devam eder. İki taraf birbirini anlamaz. Sürekli farklı frekansta konuşurlar. Baba hem babasıyla hem de oğluyla anlaşamaz. Bu farklılık kuşak çatışmasına dönüşür. Bu sorunu çözmek için problemin kaynağına inmek gerekir. Aksi takdirde olaylara sağlıklı bakamaz problemleri çözemeyiz. Kuşak çatışmasının temel nedenleri şunlardır:

YAŞ FARKI: Kuşaklar arasında yaş farkı vardır. Her birey olayı kendi dönemine göre değerlendirir. Dedeler ve babalar bizim zamanımızda diye başlayan konuşmalarla olayları anlatmaya çalışırlar. Oysaki şunun farkında değildirler. O sizin zamanındaydı, şuan ise bu zaman yaşanıyor. Nedense büyükler devrin değiştiğinin farkında değildir. Olayları kendi dönemlerine göre değerlendirirler.

FARKLILIKLARA SAYGI: Babalar evlatlarının kendisi gibi düşünüp kendisi gibi davranmasını isterler. Kendi olgunluklarını çocuklarında görmek isterler. 42 yaşındaki baba 12 yaşındaki evladından 42 yaşındaki adam olgunluğunu bekler. Oysa kendisi olgunluğa 42 yaşında ulaşmıştır. Karşı tarafın bu olgunluğa ulaşması için kendisi gibi 42 sene yaşaması gerektiğini düşünmez. Farklılıklara tahammülü yoktur. Doğru olan kendi bildiğidir.

EMPATİ YOKSUNLUĞU: Büyükler empati yapmak istemezler. Kendini karşı tarafın yerine koyup olaya onun gözü ile onun duyguları ile bakabilmeye empati denir. Empati birçok sorunu çözebilir. Olaylara kendi duygu ve düşünceleri ile yaklaşırlar. Çocuklarının ne düşündüğünü düşünmek istemezler. Empatinin olmaması kuşak çatışmasını körükler.

BENCİLLİK: Birey hep kendini düşünür. Benmerkezci yaklaşım kuşak çatışmasına neden olur. Genç istediği gibi yaşamak ister. Büyükler ise kurallara uyan toplumla çatışmayan bireyler yetiştirmek isterler. Herkes olaya kendi duygu ve düşüncesi ile bakar. İnatlaşmak, benim dediğim doğrudur, benim istediğim kalıba gireceksin anlayışı kuşak çatışmasını körükler.

Buna Baktınızmı?

ISO 9001

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi Nedir? Firmaların, şirketlerin ve organizasyonların yönetim biçimlerini; kuralları tanımlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir