Laz sözleri

LAZ SÖZLERİ – YAZILARI 🙂

LAZ SÖZLERİLAZ ATA SÖZLERİ

Laz sözleri sitemiz www.Sohbetbaz.Net‘e hoş geldiniz.

Bu sayfamızı oluşturmamızda karadenizli arkadaşlare bize kızmasın darılmasın, şahsen bende trazonluyum. Keşke bu ülkenin her yeri trabzon olsa, karadenizli olsa.. Sayfamızda karadeniz yöresinde söylenen bazı laz sözlerini paylaşıyoruz.

Karadeniz’deki ayakkabıların içinde ne yazıyormuş ? Önce parmaklar

Karadeniz’deki kola şişelerinin altında ne yazıyormuş ? Diğer taraftan açınız .

Laz yolda senet bulmuş, ne yapmış ? Gitmiş ödemiş

Laz bu sefer yolda yüklü bir senet bulmuş, ne yapmış ? Yurtdışına kaçmış…

Laza sormuşlar ” Güzel mi olmak istersin, yoksa çirkin mi ? ”
Laz :”Güzellik geçicidir.”

Beş Laz bir ineği nasıl sağar ?
Biri ineğin memesini tutar, diğer dördü ineği yukarı aşağı indirir ve kaldırırlar.

Laz duş yaptıktan sonra ne yapar ? Islak elbiselerini çıkarır.

Laz yürüyen merdivendeyken elektrikler kesilmiş, Laz iki saat mahsur kalmış.

Lazlar ağaç dikiyorlarmış. Başlarındaki görevli ise Lazlara : Yeşiller yukarı, yeşiller yukarı !

Laz işçilere neden en fazla on dakika mola verdirirler ? Daha uzun mola verirlerse ne iş yaptıklarını unuturlar.

Laz niye yazı yazarken eldiven takar ? El yazısı tanınmasın diye.

Laz kola otomatiğine gitmiş, para atıp düğmeye basmış ve kolasını almış. Bir para daha atmış, yine düğmeye basmış ve yine kolasını almış. Bunun üzerine heyecanla arkadaşlarının yanına gitmiş ve “Çabuk bütün bozuk paralarınızı verin, bugün şansım çok iyi !”

Lazla arkadaşı konuşuyorlarmış : Nasıl, iş bulabildin mi ? Elbette, altımda 1500 kişi çalışıyor. Vay canına ! Ne işi bu ? Mezarlık bekçisiyim.

On Laz denizci boğulmuş. Denizaltlıları bozulunca ittirmeye kalkmışlar.

Laza karayollarını boyama işi vermişler. Laz başlamış çalışmaya. Ilk gün tam 200 metre boyamış. Ikinci gün 100 metre, üçüncü gün 50 metre. Artık dördüncü gün 10 metre boyayınca amiri Lazı çağırmış:
-Hayırdır evladım iyi çalışıyordun ?
-Ben yine iyi çalışıyorum
-Iyi ama dün 50 metre bugün de 10 metre boyamışsın. E… haliyle. Ilk günlerde boya kovasına gidip gelmek kolaydı, sonraları çok vakit almaya başladı.

Lazlar kahvede otururken bir arkadaşları içeri girmiş : Temel, ineklerinden pipo içen var mı ?
Yok .. O zaman ahırın yanıyor

Temel ve Idris sahilde gezinirken Temelin kafasına martı sıçmış.
Temel : Mendilin var mı ? Var da, ne yapacaksın ? Martı çoktan uzaklaştı.

Karadeniz’i gezen bir adam yolda aniden önüne çıkan tavuğu ezmiş. Hayvanı ezdiği için üzüntü duymuş ve gidip sahibine en azından parasını vermek istemiş. Almış tavuğu ve hemen oradaki köye gitmiş. Elindeki tavukla kahveden içeri girmiş ve : Affedersiniz; ben hemen köy dışında bu tavuğu ezdim. Sahibini arıyorum, en azından parasını vereyim diye. Acaba bu tavuğun sahibi kim ? Bunun üzerine hep beraber tavuğa bakan Lazlar :
-Hemşehrim sen yanlış geldin. Bizim köyde böyle yassı tavuk bulunmaz.

Adamın biri Karadeniz’i gezerken bakmış bir köyde bütün koyunlar üç bacaklı. Merak etmiş ve arabasından inip çobana sormuş niye koyunlar böyle diye.
Bunun üzerine çoban : Canımız her paça istediğinde koca koyunu kesecek değildik herhalde…

Adamın biri yine Karadeniz’i gezerken bakmış bir tepenin üzerinde Lazlar dansediyor ve ara sıra aralarından birini tepeden aşağı atıyorlar. Adam korka korka Lazların yanına yaklaşıp sorar :
-Pardon ama ne yapıyorsunuz ?
-Kör müsün daa, Temel atma töreni yapıyoruz.

Balığa çıkacak olan Lazlar konuşuyorlarmış :
-Dün balık avladığımız yeri işaretledin mi ?
-Evet kayığa işaret koydum
-Aptal ! Ya bugün başka kayıkla balığa çıkarsak

Laz yolda muz kabuğu görmüş ” Uyy yine düşeceğum ” demiş…

Alaska’da bir bardan içeri iki Laz girmişler ve içki söylemişler. Bir süre sonra bir tanesi barmene :
-Buralarda siyah kadın bulunur mu ?
-Hayır, bulunmaz elbet.
-Peki buralarda siyah beyaz kadın bulunur mu ?
-Bulunmaz tabi Bunun üzerine Laz arkadaşına dönerek :
-Sanırım dün gece iki penguenleydik.

Savaşta Lazlar düşmana el bombası atıyorlarmış. Düşmanda bu bombaların pimlerini çekerek gerisingeri Lazlara atıyorlarmış.

Kayserili ve Trabzonlu iki aile at yetiştirirlermiş. Bir tanesi beyaz at, diğeri siyah at yetiştirirmiş. Günlerden bir gün aralarındaki gizli rekabet öyle bir hale gelmiş ki, bir engelli yarış düzenlemeye ve kozlarını paylaşmaya karar vermişler. Kaybeden ailenin insan içine çıkması mümkün değil. Neyse, yarış günü gelmiş herkes orada. Atlardan beyazına Kayserili jokey, siyahına Trabzonlu jokey biniyor. Yarış başlamış, müthiş bir heyecan. Son engele kadar başa baş gitmişler ve tesadüf bu ya son engelde iki at da takılmış ve jokeyler yere düşmüş. Daha çabuk toparlanan Trabzonlu jokey hemen ata binerek bitiş çizgisini geçmiş ve sevinç içinde ailesine doğru ilerlemiş, fakat ailede suratlar asık. Trabzonlu jokey buna bir anlam verememiş ve sormuş :
-Niye öyle bakıyorsunuz yarışı kazandık işte ? Salak !! Yanlış ata bindin !!

Lazların atölyesinde bir iş kazası olmuş ve bir Lazın parmağı kopmuş. Lazlar hemen ilk yardım yaparak kopan parmağı bir buz torbası içinde hastaneye yetiştirmişler. Koşarak cerraha parmağı vermişler. Parmağı alan cerrah
-Güzel, parmağa bir şey olmamış. Hasta nerede ?
-Ne hastası ? Onu da mı getirmemiz gerekiyordu ?

Lazın kulağı kopmuş bu kez hastaneye hem kulağı hem de Lazı yetiştirmişler. Cerrah kulağı almış ve dikmek için hazırlıklara başlayacakken Laz yattığı yerden seslenmiş :
-Bu benim kulağım değil. Benimkinin arkasında kalem vardı.

Adam melon şapkasının üzerinden kafasının kaşımaya çalışan bir başka adam görmüş ve yanına giderek :
-Affedersiniz, siz Laz mısınız ?
-Evet, neden sordun ?
-Şapkanızın üzerinden kafanızı kaşımaya çalışıyordunuz da.
-Ne olmuş yani ?! Sen kıçın kaşınınca pantolonunu mu çıkarıyorsun

Laz odanın içinde zıplıyormuş. Arkadaşı sormuş :
-Ne oldu, ne yapıyorsun böyle ?
-Öksürük şurubu içtim.
-Niye zıplıyorsun peki ?
-Sorma şişenin üzerinde iyice çalkalayın yazıyormuş, ben farketmemişim.

Lazın eczanesine eli silahlı, yüzü kadın çoraplı iki soyguncu girmiş ve ellerindeki silahı Laza doğrultup :
-Çabuk kasadaki herşeyi ver !
-Özür dilerim, reçetesiz hiçbir şey vermiyoruz.

Eski zamanda iki Laz bir hana gitmişler. Tam ahırda atlarını bağlayacakken asabi olanı diğerine :
-Bak atlar konusunda ben çok hassasım. Atların karışmasından nefret ederim; onun için bu akşam atlarımıza bir işaret koyalım yarın karışmasın.
-Peki madem öyle istiyorsun ?
-O zaman ben, benim atın kuyruğunu kesiyorum, böylece yarın karışmaz. Laz dediğini yapmış ve atının kuyruğunu kesmiş. Lazlar dinlenmek için hana giderken o esnada üst katta saman devşirmekte olan fırlama hancı bunları duymuş ve adilik olsun diye hemen aşağıya inerek diğer atın kuyruğunu da kesmiş. Sabah iki atın da kuyruğunun kesik olduğunu görülünce hır çıkmış, biraz itiş kakış olmuş. Işlerinden geri kalmamak için fazla uzatmamışlar ve birer ata binerek yola koyulmuş Lazlar. Akşam döndüklerinde ise asabi olanı bu kez daha asabi bir vaziyette :
-Bak bu sabah olanları biliyorsun. Bu akşam ben yine atıma işaret koyacağım ve atımın bir kulağını keseceğim. Yarın sabah karışmam, ona göre. Laz dediğini yapmış ve yine o esnada üst katta olan hancı, bunlar gittikten sonra diğer atın da kulağını kesmiş. Ertesi sabah daha büyük kavga çıkmış ve yumruklar konuşmuş; fakat daha fazla işten uzak kalmamak için birer ata binmişler ve işlerinin yolunu tutmuşlar. Akşam döndüklerinde bu kez asabi Laz bıçağını göstererek Bak seni uyarıyorum, yarın kan dökülür ona göre. Bu aksam ben benim atın yelesini ve öbür kulağını kesiyorum. Tabi bunlar gittikten sonra üst kattaki hancı yine öbür atın kulağını ve yelesini uçurmuş. Ertesi sabah hakikaten kan dökülmüş ve Lazlar birbirlerine bıçak çekmişler. Bir süre sonra aldıkları birer bıçak darbesi ile yerlere serilen Lazlardan asabi olmayanı isyan etmiş :
-Yeter ulan, üç gündür at için kavga edip duruyoruz ! Siyahına sen bin, beyazına da ben bineyim işte !

Laz falcıdan çıkmış ve arkadaşına gayet sinirli :
-Bu falcıda iş yok
-Niye ? Kapıyı vurunca ” Kim o ? ” dedi.

Adamın biri elinde bavullarıyla yakındaki köye doğru dağ tepe yürüyormuş. Giderken giderken bir parça yorgunluk çökmüş üzerine ve bir yerde dinlenmek istemiş. Tam o anda ileride bir yandan koyunlarını otlatırken bir yandan da ağaç altında yatan çobanı görmüş. Yanına giderek o da oturmuş ağaç altına. Bunlar selam sabahtan sonra başlamışlar sohbet etmeye. Laf lafı açmış ve koyunlara gelmiş. Adam çobana :
-Biliyor musun ben çok dikkatli bir insanım. Şu sürüne birkaç saniye bakıp kaç koyun olduğunu söyleyebilirim.
-Hadi oradan beyim, yüzlerce koyunum var benim, nasıl sayacaksın birkaç saniyede.
-Ben sayarım.
-Al say o zaman. Doğru sayarsan sürüden istediğin koyunu da sana vereceğim. Adam bunun üzerine dediği gibi Sürüye birkaç saniye baktıktan sonra
-Senin süründe 163 koyun var
-Vay anasını, vay babasını, doğru !!……Peki Allah aşkına söylesene, nasıl bildin ?
-Çok basit, ayakları sayıp dörde böldüm. Al bakalım o zaman istediğin koyunu. Adam gider sürüden bir tane alır, ardından müsaade ister ve bavulunu da öbür eline alıp arkasını dönüp yürümeye başlayacakken çoban seslenir :
-Dur beyim ! Istersen bir iddiaya daha girelim. Ben senin nereli olduğunu bileyim, sen de bana bir koyun ver, bilemezsem bir tane daha al.
-Tamam. Sen Lazsın
-Vay canına, bildin ? Benim ne tipim Laza benzer, ne aksanım vardır ? Söylesene nasıl bildin ?
-Koca sürüden ala ala uyuz köpeği alınca…

Laz otobüs muavini olmuş ve yolculuk öncesi kaptan şoför Laz muavini arka sinyal lambalarını kontrol etmek için otobüsün arkasına yollamış ve çalışıp çalışmadığını söylemesini istemiş. Bunun üzerine otobüsün arkasına giden Laz muavin oradan bağırmaya başlamış :
-Çalışıyor, bozuldu, çalışıyor, bozuldu… Aynı otobüs bu kez bir su birikintisine gelmiş ve şoför lazı suyun derinliğini ölçmek üzere yollamış. Laz birazdan > > gelmiş ve suyun hiç derin olmadığını ve rahatlıkla geçebileceklerini söylemiş. Otobüs suya girmiş ve batmış. Millet canını kurtarıp kıyıya çıktıktan sonra lazı karşılarına alıp hesap sormuşlar :
-Hani su derin değildi ! Valla ne bileyim. Ben gittiğimde bir ördek yüzüyordu ve su ancak beline gelmişti ?

Laz gazetedeki iş ilanı üzerine gelmiş ve sırası gelince görüşmeye girmiş. Iş ilanında üniversite mezunu, iyi Fransızca konuşan, pazarlama konusunda tecrübeli bir yönetici arandığı yazıyormuş. Hoşgeldiniz, hemen başlayalım. Hangi üniversite mezunusunuz?
-Üniversite mezunu değilim.
-Öyle mi? O zaman yabancı dilinize güveniyor olmalısınız.
-Yabancı dil bilmem.
-Demek bilmiyorsunuz. O zaman tecrübenize güvenerek geldiniz.
-Pazarlama konusundan anlamam.
-O zaman niye geldiniz canım kardeşim ?
-Bu işte bana güvenmeyin. Onu demeye geldim.

Sayfamıza laz sözleri göndermek için yorum sekmesini kullanabilirsiniz.

Adami yapan da karidur, yikan da karidur

Aferun torbasi dolmaz

Afkurmasını bilmeyen köpek, koyuna kurt götürür

Ayranum budur, yarısı sudur Yersan da budur, yemesan da budur

Bacanak bacanağı dere başukarı arar

Bahane sığırlere dolanıyı sirtlere

Bekle eşeğum bekle, manca pişirde yersun

Ben derum torunum yok, o derki dayimsun dayim

Bilmeduğun atun kerisina keçma

Bişe desem soz olur, demesam maraz olur

Borç çıktı bine gel elmanın dibine

Cihanun kördüğü dane bitmez

Çalışta gavura kalsun

Çocukla kirma yola olur başuna bela

Çorbaki daşar, kepçenin pahası olmaz

Değneğum dağarcığum, suparam süreceğum

Demir taradi sağa da yaradi

Dut demeğa dudak lazum

Et diline bıçak eline

El eliyla ilana tutma, ilana da yazik olur

Etme kulum bulma zulum

Evi sildim süpürdüm, kutis geldi oturdu

Eyi adam neyler mali? Çotisi de neyler mali?

Ezme, ezilma, orta kal

Ezrayil vuru pençe, bakmaz ehtiyara cence.

Farzdan önce farz var.

Gemi aldın, kıçına; toprak aldın, içine; karı aldın başına geç otur.

Haçan bir kız kaçacak yan basar ayağını

Haçan gelin olursun ederler seni huri; sonra mısır ekmeği vermezler sana kuri.

Huçumet işine karışma, delinun işine karışma, Ellağun işine hiç karışma.

İki şoza bir güneli üstüne bir hapsikoli

İlan topraği ufura ufura yer

İlan eğrulur, buğrulur deliğune kirinca doğrulur İyiluk yap at bayışağa

Kalbim defter, dilum donmez

Kalktı rahmetli, oturdi korbakor

Kara biber karadur, diremlan satiliyi. Kar da öyle beyazdur çureklen atiliyi.

Karının eyisi ele cirmez, çotisi yere cirmez.

Karinca çi kanadlanu, cobermegi yakin olur.

Kedi anasının canı içun sıçan tutmaz.

Kedinun kuyruğuna basmayinca sana hirlamaz

Kendume yer edeyim bak sağa ne edeyim

Kestane kumuşiden çıktı, kerisini beğenmedi

Kız çay yaprağına bencer, zamanını çeçurdun mi kartlaşur.

Kim verursa bağa yerum, ben ondan yana derum

Korkma kişin kişundan, kork aprilun beşinden, oçuz ayrilur eşinden

Köpeği andun, kutilayı hazırla

Köpek tüyünü değişir, Huyunu değişmez

Kumden halat olmaz

Kurdun adi çikti, çakallar paş koparayi

Lafun tutulursa hakimsun, lafun tutulmazsa sen kimsun

Madem kideyu miras, bende yiyeyum biraz

Mart kapudan baktirur, kazma kürek yaktirur

Mut mut dema armut de

Ne doğrarsan çanağuna o gelur kaşığuna

Ne kosan çanağuna o gelur kaşığuna

O kızım saha derum o gelinum sen işit

Ormanlarin gozi var, yolun kilavuzu var

Ortak atun beli kiruk olur.

Ortak mala çöpek bile işemez

Öküz eldi ortaklık bozuldu.

Pahane uşağa, yarısı bayışağa

Rize’ye vali olacağına, çay alum yerine bi sepetçi ol.

Sen kârin peşindesun hazırı elden gitti

Siçan işedu denize oldi oğa ortak

Siçan delikten siğmayi, hopeçileri da takar peşine

Sırğan yerina sırğan biter

Sünçer düştü terekten kirdi da belini

Tatlı dil ilanı yuvasundan çıkarur

Yetimun koletisi pişmez, pişseda yanar

Yuz sene ilerisinu duşun, bir da cerisini

Zayuf atun kıblesi olmaz

Laz sözleri göndermak için Burayı tıklayın

(NOT: Laz sözleri sitemizde msn adresi veya telefon numaranızı verebilirsiniz. Yapılan yorumlardan kişilerin kendileri sorumludur. Sitede yayınlanmaları, onları destekliyoruz anlamına gelmez. Düzeysiz veya konuyla ilgisiz yorumlar yayınlanmayabilir.)

Sohbetbaz.Net – laz sözleri, komik laz sözleri, laz ata sözleri, karadeniz sözleri, laz sözleri mesajları, laz sözleri yazıları

Buna Baktınızmı?

İhanet eden dost sözleri

İHANET EDEN DOST SÖZLERİ ihanet edenler için dost sözleri 1) Eskiden saçının TeLine zaRaR geLse …

4 Yorum yapıldı

  1. Laz kardeş kesinlikle hakaret amaçlı yayınlamıyoruz şahsen bende trabzonluyum o konuda canını sıkan bişey olmasın hemşerim saygılar…

  2. Lazlara hakaret etmek gerçekten komik galiba ? Tamam karadeniz – laz esprileri yapılır ama bu hakaret boyutunda olamaz..İstanbullu olup kendini beğenmiş olacağıma kendi kafama göre yaşarım daha iyi ..

  3. çok komik

  4. valla gülmek ten kiruldum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir