Ana sayfa / Faydalı bilgiler / Mağduriyetin giderilmesi için düzenlenen geçici yasa

Mağduriyetin giderilmesi için düzenlenen geçici yasa

Yasan Neden Çıkartıldı.

Türkiyede yaşı tutmayan, erken yaşta evlenenler var. (Evlilik yaşı, 2002 yılından beri 18, ebeveyn rızası varsa 17) dolayısıyla bu çiftlerin çocukları oluyor ve yasayı çiğnedikleri için babaları hapse giriyor. Hatta babalar “Tecavüz suçu ile yargılanıp ceza alıyor”. Aile dağılıyor, kadın ve çocuklar daha çok madur oluyor. Yasa; sağdece dışarıdaki kadının, hapisteki kocanın, bu evlilikten doğmuş çocukların ve ailelerin maduriyetini gidermeye yöneliktir.

Kaç madur aile var.

Bu durumda madur olan yaklaşık olarak hapiste 3000 (3bin) kişi var.

 Yeni Düzenleme Kimleri Neleri Kapsamaktadır

Düzenleme; Sağdece evlenmiş ama yaş şartı nedeniyle nikah yapamamış olanların, remi nikahla evlenmeleri halinde uygulanacaktır. Cebir, tehtit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir nedenle cinsel istismar suçu işleyenler (Tecavüzcüler) ve çocuk istismarcıları bu düzenlemeden yararlanamaz. Düzenlemede, tecavüzcü ile evlenerek cezaden kurtulma imkanı getirilmemiştir.

Tecavüzcülermi Korunuyor.

Kesinlikle hayır. “cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmadan işlenen cinsel istismar” demek zaten “Tecavüz haricinde” demek oluyor. Bu bir tecavüze af değildir.

Çocuk istismarının önümü açılıyor.

Kesinlikle hayır. 18 yaş altı yaşanan evliliklerde baba hapiste olduğu için yaşanan maduruiyetin giderilmesine yönelik bir çalışmadır. Düzenleme; zorla istismar, alı koyma, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir sebeple birlikte olanları, yani tecavüzcüleri kapsamamaktadır. Yalnış olsa bile bir evlilik akdi var. Aile dağılınca o kız ve varsa çocukların maduriyetinin giderilmesi söz konusu.

Yasa Geçicimi Kalıcımı.

Yasa geçici olup sağdece bir seferliğine yaşanan maduriyetin giderilmesine yönelik bir yasadır. İlgili yasa “Geçici madde” şeklinde konulmuştur. 16/11/2016 tarihine kadarki olayları kapsamaktadır. Bu tarihten sonra yaşanacak olayları da kapsamamaktadır.

Geçici Yasa Değişikliliğine Kimler Destek Verdi.

Geçici madde hazırlanırken sağdece Ak Parti değil, Chpli millet vekilleride desteklerini sundular. Bu kişiler arasında Afyon Karahisar Millet Vekili Burcu Köksalda Bulunmaktadır.

Buna Baktınızmı?

İnternetten sevgili bulmak doğru mu

İnternetten sevgili bulmak artık moda oldu. Sizden yüzlerce km uzaklıkta olan ve hiç ama hiç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir