Ana sayfa / Yaşam / Eğitim / Öğrenciyken Yapılabilecek Bazı İşler


Öğrenciyken Yapılabilecek Bazı İşler

Öğrenciyken Yapılabilecek İşlere Göz Gezdirin

Üniversitede öğrenimine devam eden birçok genç farklı işlerde çalışarak hem para kazanmak hem de ileride hazırlayacak oldukları özgeçmişlerini daha kayda değer bir hale getirmek ister. Öte yandan kısmi zamanlı yapılan işlerde hem öğrenime devam edilirken hem de farklı insanlarla tanışmak suretiyle gelir elde edilebilir. Tanışılan insanların bazıları gelecek yaşamınızın bir parçası haline dahi gelebilir.

İşe başlanırken en önemli öncelik öğrencinin aylık olarak cebine girecek olan gelirdir. Zaten öğrencilik yıllarında en sıkıntı çekilen ve üzerine daha çok düşülen nokta paradır. Bu nedenle eğitim hayatınızda gerçekleştirecek olduğunuz bazı kısmi zamanlı işler ile oldukça güzel paralar kazanabilir ve aynı zamanda vaktinizi de iyi değerlendirebilirsiniz.

İş bulmak için atacağınız ilk adım çok önemlidir. Çalışacağınız ve bir miktar gelir elde edeceğiniz iş eğer sevmediğiniz hatta nefret ettiğiniz bir iş olursa, kısa süre içerisinde bıkar ve çalışmanızı yarıda sonlandırabilirsiniz. Dolayısıyla seçiminizi titiz ve özverili bir şekilde yapmalı ve daha sonrasında kriterlerinize göre iş arayışında bulunmalısınız. Şimdi aşağıda yer alan kısmi zamanlı ve farklı sektörlerden işleri birlikte inceleyelim.

Fotoğrafçılık

Güzel açılardan fotoğraf çekmek adına ustaysanız ve bu işi profesyonele yakın yapacak kadar göz zevkiniz mevcutsa, fotoğrafçılık işi tam size göre bir seçenek. Bu işi yapmak için öncelikle bir profesyonel fotoğrafçı ile görüşmeniz ve asistanı olarak işe başlamayı teklif etmeniz gerekecektir. Özellikle düğün, nişan ve diğer birçok etkinlikte yer almanız gerekeceği için çalışma takviminiz eğitiminize olumsuz etki yaratmayacaktır.

Öte yandan fotoğrafçılığı dilerseniz kendi başınıza da yapabilirsiniz. Çekeceğiniz fotoğrafları internet üzerinden müşterilerinize sunarak gelir elde edebilir, işinizin patronu kendiniz olabilirsiniz. Fakat kendi başınıza yapacağınız bu iş için öncelikli olarak detaylı araştırmalar yapmanız ve fotoğraflarınızı yayınlayacağınız bir platform oluşturmanız gerekecektir. Kısacası, eğer bir fotoğraf tutkunuysanız ve fotoğraf çekmeyi çok seviyorsanız, kısmi zamanlı olarak yapacağınız bu iş size her bakımdan değer katacaktır.

Özel Ders

özel dersBirçok öğrenci tarafından yapılmak istenen fakat genellikle başarılı sonuçlanma olasılığı düşük olan bir diğer iş ise özel ders vermektir. Kendi alanınızda ya da başarılı olduğunuz herhangi bir alanda bir öğrenciye özel ders verebilirsiniz. Öte yandan eğer zamanınız varsa bir öğrenci grubuna ya da birden fazla öğrenciye özel ders vermenizde oldukça yararlı olacaktır. Bunun için öncelikli olarak öğrenciyi bulmanız ve ders saatlerini ayarlamanız gerekecektir. Oluşturacağınız e-ilan ya da sokaklarda dağıtacağınız ilanlar vasıtasıyla öğrenci bulma ihtimaliniz oluşur.

Özellikle okulların ve öğrencilerin fazla olduğu mekânların etrafına dağıtacağınız ilanlar ve internet üzerinden öğrencilerin ağırlıklı gezindiği sitelere vereceğiniz reklamlarla birlikte kısa sürede özel ders vermeye başlayabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden bu iş için oluşturulmuş web sitelerine göz atabilir, cüzi miktarlar ödeyerek öğrencinizi bulabilirsiniz. Çalışma saatleri konusunda kendinize ve öğrencinize göre bir ayarlama yapacağınız için herhangi bir problem yaşamazsınız. Öz veri ile birlikte yapıldığında aylık olarak ciddi anlamda para getirisi olan bu işin aynı zamanda bilgi haznenizin yenilenmesi adına da oldukça yararı söz konusudur.

Üniversitede Kısmi Zamanlı Çalışmak

Kısmi ÇalışmaÖğrencisi olduğunuz üniversitenin internet sayfasında genellikle dönem başında bir duyuru yayınlanmaktadır. Birçok öğrencinin haberinin dahi olmadığı bu duyuru içeriğinde kısmi, zamanlı çalışmak isteyen öğrencilerin başvurusuna ait bilgiler yer alır. Yani bazen aradığımız olanaklar burnumuzun dibinde olabilir. Eğer üniversite içerisinde çalışma konusunda herhangi bir ön yargınız yoksa çeşitli kısmi zamanlı işlerde çalışabilirsiniz. Bu kısmi zamanlı işler üniversiteden üniversiteye değişim gösterirken kütüphane görevlisi, bilgisayar bakımları, elektronik bakımları ve birçok diğer iş çeşidi üniversiteniz tarafından size sunulabilmektedir.

Bu işlerde çalışabilmek için üniversitenizin web sayfasında yer alan duyuru bölümünü sık sık kontrol etmeli ve yayınlanan kısmi zamanlı öğrenci duyurusunun ardından gerekli şartları yerine getirerek başvuruda bulunmanız gerekecektir. Seçilen öğrenciler genellikle 1. sınıfta öğrenim gören öğrenciler olduğu için ne kadar erken başvuruda bulunursanız sizin açınızdan o kadar iyi olacaktır.

Şoförlük Yapmak

SOFORKısmi zamanlı yapacağınız bir diğer iş çeşidi de şoförlük olacaktır. Fakat bu gibi bir işi bulmakta biraz zorlanabileceğinizi belirtmemiz gerekiyor. Özellikle aktif araç kullanan, ehliyeti olan ve araç kullanımı konusunda profesyonel öğrenciler eğitim hayatlarında şoför olarak kısmi zamanlı çalışabilirler. Eğer araç kullanmaktan zevk alıyorsanız ve bu işi yapabileceğinize inanıyorsanız, taksi duraklarına giderek ya da özel şoför arayan firma veya kişilerle iletişime geçerek işinizi bulabilirsiniz. Çalışabileceğiniz diğer sektörlere nazaran daha zor iş imkânı barındıran şoförlükte çalışma saatleriniz oldukça esnek ve size bağlı olacaktır. Okul saatlerinize göre ayarlayacağınız iş saatleriniz sonucunda ne eğitiminizde ne de işinizde herhangi bir problem yaşamazsınız.

Fitness Koçluğu

FitnessSporla ilgilenen ve sporu hayatının bir parçası haline getiren öğrenciler için çalışılabilecek en güzel işin fitness koçluğu olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle üniversite hayatı boyunca spora devam edecek olan öğrenciler spor salonuna para verme konusunda genellikle sorun yaşarlar. Öğrencilik hayatında paranın hiçbir yere yetişmemesini göz önüne aldığımız da bir de spor salonuna vereceğiniz para cebinizi ciddi anlamda zora sokacaktır.

Fakat hem gelir elde edeceğiniz hem de sporunuza ara vermeyeceğiniz bir iş bulursanız, bütün bu sorunların ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Bu bağlamda karşınıza çıkan en güzel iş imkânı da fitness koçluğu olacaktır. Yapmış olduğunuz sporlar neticesinde kazandığınız tecrübelerinizi spor salonunda çalışacak farklı insanlara aktarabilirsiniz. Bu sayede hem spor salonundan gelir elde eder hem de sporunuzu herhangi bir ücret ödemeden yapabilirsiniz. Üniversitede öğrenim gören ve sporculuk kariyerine kesintisiz devam etmek isteyen öğrenciler ilk olarak çevrelerinde bulunan spor salonlarına gitmeli ve iş arayışlarını bu alanlarda gerçekleştirmelidir.

Kasiyerlik

kasiyerKasiyerlik işini yapmanız için öğrenci olmanıza gerek yoktur. Fakat öğrenci olmanız halinde bazı marketlerde ya da mağazalarda kısmi zamanlı kasiyer olma şansını elde edebilirsiniz. Kısmi zamanlı çalışan arayan mağaza ve marketlere başvuruda bulunmanızın ardından gerekli işlemler neticesinde sizi işe alabilirler. Fakat bu konuda hızlı olmanız gerektiğini belirtmemizde fayda vardır. Özellikle bulunduğunuz ilde belirtilen işlere başvuruda bulunacak yerli halk ve aynı zamanda iş arayan öğrenciler gerekli işçi ihtiyacını giderebilir.

Dolayısıyla üniversiteye adım atmanızın ardından eğer bir ek iş arayışında olacaksanız, en kısa sürede çevrenizde bulunan market ve mağazaların iş ilanlarını araştırmanız ve gerekli başvuruları gerçekleştirmeniz oldukça kritik bir önem taşıyacaktır. Çalışma saatleri bakımından mağaza ve sizin aranızda gerçekleştirilecek bir programlama ile hem öğreniminize kolaylıkla devam edebilir hem de kısmi zamanlı olarak kasiyerlik yapabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Gelir Elde Etmek

Günümüz dünyasında oldukça önemli bir yere sahip olan internet ortamı para kazanmanız adına size yardımcı olabilecek bir sektör niteliğindedir. Öğrenciyken internet üzerinden yapacağınız çeşitli işler ile kolaylıkla gelir elde edebilirsiniz. Özellikle web sitesi kurulumu ve yazılım konusunda bilginiz varsa ve bu alanda bir bölümde öğrenim görüyorsanız, kolaylıkla gelir elde etme imkânınızın olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bu gibi tecrübe ve bilgileriniz yoksa farklı alanlara atılarak yine para kazanabilirsiniz.

Gelir elde etmek için internet üzerinden anket sitelerine bakabilir, makale yazabilir, blog yazarı olabilir ve son zamanlarda adeta bir patlama yapan YouTube kanalı sahibi olabilirsiniz. Bütün bu işler neticesinde ciddi anlamda paralar elde edebilir ve öğrencilik hayatınız boyunca para sıkıntısı yaşamayabilirsiniz. Fakat unutmamanız gerekir ki internet üzerinden para kazanmak tamamen sizin yeteneğinize bağlı bir durumdur.

Öğrenciyken Yapılabilecek İşler Hakkında Değişik Fikriniz Varsa Belirtmek İçin Tıklayın

Buna Baktınızmı?

CD’ye Müzik Atma Nasıl Yapılır?

CD’ye ya da DVD’ye şarkı atmak evde, işyerinde, arabada ya da başka bir yerde müzik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir