Ana sayfa / Yaşam / Eğitim / Öğrenilmiş Çaresizlikle Nasıl Baş Edilir?

Öğrenilmiş Çaresizlikle Nasıl Baş Edilir?

Öğrenmede en önemli süreçlerden birisi güdülenmedir. Kişi öğrenmeye istekli değilse öğrenmenin gerçekleşmesi çok zordur. Bugün ilkokulda çocukların başarısızlığında en önemli nedenlerden birisi çocuklarda güdü eksikliğidir. Çocuk öğrenmeye istekli değildir. Anne ve babanın zorlaması, öğretmenin çabaları ile çocuk bir şeyler öğrenmektedir. İçten güdülenme olmadığı sürece bireyin başarılı olması çok zordur. Güdü kişiyi harekete geçiren duygudur. Kişi öğrenmeye ihtiyaç duyarsa öğrenir. İhtiyaç duymadığı, ilgi alanına girmeyen bir konuyu öğrenmesi çok zordur.

Güdülenmeyi etkileyen en önemli unsur özgüvendir. Kişinin başarılı olup olmayacağına ilişkin öngörüsüne özgüven denir. Özgüveni gelişmemiş bireyler kısa sürede pes eder. Mücadele etmeyi sevmezler. En küçük başarısızlıkta dağılırlar. Uzun süre başarısızlık yapan birey artık ne kadar çalışırsa çalışsın başarılı olamayacağını düşünür. Bu duruma öğrenilmiş çaresizlik denir. Öğrenilmiş çaresizlik durumu yaşayan bireyler hedeflerden uzaklaşır. Aldığı ve alacağı notun artık bir önemi yoktur.

Kendini beceriksiz tembel ve işe yaramaz birisi olarak hissetmeye başlar. Kendinden nefret edip toplumdan uzaklaşmaya başlar. Boşvermişci bir yapıya bürünürler. Kendilerini ifade etmekte zorlanırlar. Öğrenilmiş çaresizlik yaşayan bireye ilk olarak özgüven tazelemesi yapılması gerekir. Bu konuda evde anne ve babalar okulda öğretmenler çocuğa başarabileceği görev ve sorumluluklar vermelidir. Böylece çocuk değersiz ve işe yaramaz birisi olmadığını anlamaya başlar.

Başarılı oldukça yeni hedefler konulmalıdır. Hedefe ulaşan birey ödüllendirilmelidir. Başarılı olmak için disiplinli çalışmak gerektiği bireye uygun bir dille ifade edilmelidir. Kıyaslamak, kapasitesinin üstünde görev vermek, dövmek, azarlamak, tehdit etmek öğrenilmiş çaresizlik yaşayan bireyde psikolojik sorunlara neden olur. Bireye kısa vadeli ulaşabileceği hedefler konulmalıdır. Bireye her konuda destek olmak ona yanında olduğunu hissettirmeniz gerekir.

Buna Baktınızmı?

CD’ye Müzik Atma Nasıl Yapılır?

CD’ye ya da DVD’ye şarkı atmak evde, işyerinde, arabada ya da başka bir yerde müzik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir