Ana sayfa / Yaşam / Eğitim / Öğretmen Olmanın Zorlukları

Öğretmen Olmanın Zorlukları

ÖĞRETMEN OLMANIN ZORLUKLARI NELERDİR?

Bu yazımızda sizlere öğretmenlik mesleğinin zorlukları ve öğretmenlerin karşılaştığı problemleri, öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlar nelerdir? bir öğretmenimizin dilinden sizlere aktaracağız. Dünyanın en kutsal mesleklerinden birisi öğretmenliktir. Bu konuda Hz Ali bana bir kelime öğretenin 40 yıl kölesi olurum sözünü söylemiştir. Geçmişten günümüze herkes öğretmenliğin kutsal ve zor bir meslek olduğunu kabul etmiştir. Öğretmen olmanın zorluklarını size öğretmen olarak en iyi ben anlatabilirim. Öğretmenlik mesleğinin zorlukları şunlardır:

Öğretmenlik Mesleğinin Zorlukları ve Öğretmenlerin Karşılaştığı Problemler

Memurlar içinde maaş olarak en düşük ücreti öğretmenler alır. Polis, doktor, imam gibi meslek guruplarına göre maaşları düşüktür. Maaşı az olan öğretmen tasarruf yapınca toplum tarafından cimri olarak adlandırılır. Aylık 200 lira yol parası 200 lira öğlen yemeği gibi masrafı olan memur yok gibiyken öğretmenin bunlar dışında masrafları da vardır.

Memurların çalışma mesaisi öğretmen gibi 8 saattir. Bu süre zarfında birçok memurun işi bellidir. Kendine yarım saat dinlenme molası verebilir. Daha sonra işine yoğunlaşıp işlerini bitirebilir. Öğretmen 45 dakika derse girip 10 dakika teneffüs yapar. Bu şekilde 8 saati tamamlar. 10 dakikalık teneffüste dışarı çıkıp 1 bardak çay içemez. Yoğun bir tempoda çalışır.

Öğretmenin görev ve sorumluluğu fazladır, özellikle sınıf öğretmenlerinin. Ders anlatma, ödev verme, ödevleri kontrol etme, çocukların sorunları ile ilgilen, evrak hazırla, okul idaresinin verdiği görevleri yerine getir, toplantılara katıl, seminere katıl gibi birçok iş yükü vardır.

Eski anlayış terk edildi. Okullarda disiplin düzen olmadığından veliler şikâyet eder durur. Öğretmen öğrenciye eskisi gibi yaklaşamaz. Kulak çekmek bile artık büyük suç haline geldi. En ufak bir durumda veli soluğu öğretmeni şikâyet etmek için milli eğitimde alır. Tüm bunların bilincinde olan öğrenci dersine çalışmaz, öğretmeni sallamaz. Üstelik şimdi öğretmen öğrenciyi sınıfta da bırakamaz. Sınıfta kalmayacağını her şekilde geçeceğini bilen çocuk ders çalışmaz.

Öğretmen göze çok çarpar. Yaz tatili, 15 tatili, bayramları var denilip çalışmayan bir meslek olarak algılanır. Toplumda en çok çalışıp da en az çalışan olarak algılanırlar.

Öğrencinin başarısız olması durumunda ilk önce öğretmen suçlanır. Öğrencinin derse ilgisizliği, ödevlerini yapmaması, velinin çocukla ilgilenmemesi, kaynak eksikliği gibi durumlar göz önünde bulundurulmaz. Öğretmenin elinde sihirli değnek yoktur. Bu yüzden başarısızlığın faturasının direk öğretmenlere kesilmesi doğru değildir.

Buna Baktınızmı?

CD’ye Müzik Atma Nasıl Yapılır?

CD’ye ya da DVD’ye şarkı atmak evde, işyerinde, arabada ya da başka bir yerde müzik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir