Ana sayfa / Yaşam / Eğitim / Okuldaki başarısızlığın nedenleri

Okuldaki başarısızlığın nedenleri

Okuldaki başarısızlığın neden ve sebepleri

Çocukların okulda başarısız olmasının birçok sebebi vardır. Normal bir zekâya sahip bireyin okulda başarısız olmasının en önemli sebeplerinden birisi sorumluluklarının farkına varmaması ve düzenli bir çalışma alışkanlığının olmamasıdır.

Bu konuda en önemli görev çocuğun kendisine ailesine ve öğretmenlerine düşmektedir. Aile ve öğretmen arasında sağlam diyalog kurarak bu sorun çözülebilir. Çocuğun hoşuna gidecek çocuğu sıkmayacak bir eğitim planı tasarlanmalıdır. Program için hedefler konulması gerekir. Hedefe ulaşan çocuklar mutlaka ödüllendirilmelidir.

Okulun başarı durumu, öğretmen davranışları, sınıfın başarı düzeyi, eğitim kalitesi ve çocuğa sağlanan imkânlar çocuğun başarı sınırlarını belirler. Çocukta meydana gelen öğrenme güçlüğü okul başarısını olumsuz yönde etkiler. Çocukların yaşadığı ruhsal sorunlar da çocuğun akademik başarısını düşürür. Aile içerisinde bir yakının ölmesi de çocuğu ruhsal açıdan gerebilir. Anne ve babanın evde kavga etmesi, boşanması da çocuğun okul başarısızlığına neden olan etkenler arasındadır.

Sürekli bir başkası ile kıyaslanan çocuklarda da akademik başarısızlık görülür. Kıyaslama çocukta travma oluşturur. Çocuk özgüvenini kaybeder. Kendini küçük düşmüş hisseder. Özgüveni kaybolan çocuğun derse olan ilgisi azalır. Çocukların küçük başarıları takdir edilerek çocuk öğrenme konusunda desteklenmelidir. Çocuğa her zaman destek olmak, başarısız olduğunda yanında yer alarak ona teselli vermek gerekir. Başarısız olması nedenleri üzerinde düşünmesine ve konuşmasına imkan vermelisiniz.

Okulda dersler öğretmen tarafından çocuğa sevdirilmelidir. Çocuğun sürekli azarlanması ve eleştirilmesi doğru değildir. Farklı öğretim yöntem ve tekniklerle ders zevkli ve eğlenceli hale getirilmelidir. Çocuğun gelişimine uygun eğitim programı çocuğa uygulanmalıdır. Çocuğa yapabileceği görev ve sorumluluklar verilmelidir. Çocuğun özgüvenini geliştirmek için ona başarabileceği ödevler verilmelidir. Sık sık çocuk övülüp taktir edilmelidir. Kapasitesinin üstünde görev vermek çocukta özgüven kaybına neden olur. Bak  https://www.sohbetbaz.net/ogrenciyken-yapilabilecek-bazi-isler

Başarısız olan çocuk kendini değersiz ve işe yaramaz hissedebilir. Aileler çocukların başarısını desteklemelidir. Evde verimli bir çalışma ortamı ayarlanmalıdır. Çocuğun başarı durumu takip edilmelidir. Evde bir düzen olmalıdır. Çocuğun kaynak sıkıntısı olmamalıdır. Başarı ve çalışkanlık konusunda anne ve baba çocuğa iyi bir model olmalıdır.

Başarılı olmak için hayat boyu mücadele ederiz. Başarılı olmak kadar başarısız olmak da doğal bir sonuçtur. Başarısız olduğumuz zaman kendimize yüklenmek yerine başarısız olma nedenlerimizi araştırmalıyız. Bizi başarısızlığa sürükleyen nedenleri bulup bu nedenleri ortadan kaldırmadığınız sürece başarısızlık sizi takip edecektir. Öğrencinin okulda başarısız olmasının nedenleri şunlardır:

  • DUYGUSAL FAKTÖRLER: Okula isteksiz gelmek, ayrılık korkusunun oluşması, okula ilişkin beslenen korkular, meslek seçiminde yaşanan kararsızlıklar öğrenci başarısını olumsuz yönde etkileyen duygusal faktörlerdir.
  • BENLİK ALGISI: Kendini doğru tanıyan ve algılayan bireyler başarıya daha kolay ulaşır. Güçlü ve zayıf yönlerini bilen ve kendini bilen kişiler başarılı olmak için neler yapacağını işe nerden başlayacağını bilir. Benlik algısı yüksek bireyler başarıya dönük olumlu duygulara sahiptir. Benlik algısı düşük bireyler kendilerini değerlendiremezler. Potansiyellerini sınavlara aktaramazlar. Amaç belirlemede ve amaca ulaşmada güçlük çekerler.
  • MOTİVASYON: Başarısız öğrencilerin motivasyonu düşüktür. Motivasyonu arttırma konusunda ailelere büyük görev düşer. Çocuklarına hedef koymayan ve çalışmaları aileler tarafından desteklenmeyen çocukların motivasyon düzeyleri düşüktür. Başarısız öğrenciler hedef koymada ve hedefe ulaşmada kendilerini her zaman yetersiz hissederler. Sürekli birilerinin kendilerine yardımcı olmasını ve yol göstermesini beklerler.
  • ZİHİNSEL FAKTÖRLER: Başarıda zeka önemlidir. Zeki öğrenciler anlatılanları tek seferde kolayca öğrenirken zeki olmayan öğrenciler en az 2-3 anlatımda anlatılanları öğrenirler. Zihinsel durum başarıyı etkiler. Öğrenme güçlüğü olan bireyler zihinsel yönü geri kalmış öğrencilerdir. Başarısız öğrenciler tümevarım ve tümdengelim gibi akıl yürütme süreçlerini kullanamazlar.
  • SINAV KAYGISI: Kaygı durumu başarıyı etkiler. Yüksek kaygı ve düşük kaygı başarıyı olumsuz etkilerken orta düzeyde kaygı başarıya olumlu yönde katkı sağlar. Sınav kaygısı akademik başarıyı etkiler. Başarısız olan bireyler başarısızlığı akılsız olmalarına bağlarlar. Sınav kaygısı olan çocukların düzenli çalışma alışkanlıkları yoktur. Orta şiddet kaygı başarıyı arttırır.
  • ANNE VE BABA TUTUMLARI: Anne ve babanın öğrenciye yaklaşımı öğrencinin başarısını etkiler. Mükemmeliyetçi aileler ve boşvermişci ailelerin çocukları genelde başarısız olurken demokratik ailelerin çocukları başarılı olurlar. Anne ve babanın çocukla ilgilenmesi çocuğun başarı düzeyini etkiler.

Buna Baktınızmı?

CD’ye Müzik Atma Nasıl Yapılır?

CD’ye ya da DVD’ye şarkı atmak evde, işyerinde, arabada ya da başka bir yerde müzik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir