Ana sayfa / Yaşam / Ölüm Duygusu Çocuklara Nasıl Anlatılır?

Ölüm Duygusu Çocuklara Nasıl Anlatılır?

Hayatın sona ermesi çocuklara anlatılması güç olan durumlardan birisidir. Böylesine hassas bir konuyu çocuklara anlatırken dikkatli olmak gerekir. Aksi taktirde çocukların ruhunda derin yaralar açabilirsiniz. Uzmanlar ölüm duygusunu anlatırken çocukların yaş ve gelişim dönemlerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini açıklamaktadır. Ölüm çocuklarda derin üzüntülere ciddi psikolojik sorunlara neden olabilir. Bu yüzden çocuklara bu konu anlatılmadan önce mutlaka uzman desteği almak gerekir. Ölüm bireyleri yaş ve gelişim dönemine göre şu şekilde etkiler:

0-2 YAŞ: Ölüm kavramını tam anlayamazlar. Yakında olduğu kişinin artık yanında olmadığını hisseder. Ölen kişinin kokusuna ve sesine özlem duymaya başlar.

2-6 YAŞ: Bu yaş aralığındaki kişiler ölümle ilgili sınırlı bir anlayışa sahiptir. Ölümün kalıcı bir durum olmadığını düşünmezler. Sihirlere ve oyunlara ilgi duyarlar. İleride ölen kişinin canlanacağını düşünürler.

6-9 YAŞ: Ölümün bir son olduğunu algılarlar. Sihir ve duanın ölüme engel olabileceğini düşünürler. Ölümden kendilerine pay çıkarıp suçluluk duyabilirler.

9-12 YAŞ: Macera kitaplarına ilgi duyarlar. Hayalet hikayeleri dinlemeyi severler. Sadece yaşlı insanların öleceğini düşünürler. Çoğu zaman anne ve babasını kaybetme korkusu yaşarlar. Sevdiklerinin ölümüne ilişkin kabuslar görürler.

12-18 YAŞ: Ölüm gerçeğini tıpkı yetişkinler gibi anlamaya başlarlar. Ölümü herkesin yaşayacağı, kaçınılmaz bir son olduğunu bilirler. Ölmüş kişinin yüzünü görmek isterse bir şekilde göstermemek doğru olacaktır.

Ölüm haberini çocuk en sevdiği yakından öğrenmelidir. Sessiz bir ortamda verilmelidir. Bireyin sessiz ve sakin olduğu bir anda söylenmelidir. Net ifadeler kullanmalısınız. Uyudu ve uyanmadı demek bireyin uykuya karşı korku beslemesine neden olur. Basit ve yalın cümleler kullanmalısınız. Tepkilerinizi kontrol edip aşırı tepki vermemeye özen gösterin. Çocuklar sizin tepkilerinizden etkilenip sizleri örnek alabilir. Ölen kişinin arkasından onun anısına ağaç dikilip ona ait bir anı defteri oluşturabilirsiniz.

Buna Baktınızmı?

Doğum Borçlanması Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Doğum Borçlanması Nedir, Nasıl Hesaplanır? Doğum borçlanmasının tanımı, sigortalı olarak çalışan kadınların doğum yaptıkları dönemlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir