Ana sayfa / Şehirler / Ş ile başlayan şehirler

Ş ile başlayan şehirler

Ş HARFİ İLE BAŞLAYAN ŞEHİRLER

“Ş” İLE BAŞLAYAN ŞEHİRLERİMİZ

-Ş- harfiyle başlayan illerimiz nelerdir bu illeri ve özelliklerini öğrenebilir, sayfamıza eklemediğimiz ( Ş ) harfi ile başlayan il varsa bize bildirebilir ve iller hakkında yorum yapabilirsiniz.

Ş harfi ile başlayan şehirlerimiz hakkında yorumda bulunmak için burayı tıklayın

– Ş harfi ile başlayan 2 tane ilimiz mevcut –

1-) ŞIRNAK
2-) ŞANLIURFA

“Ş” HARFİ İLE BAŞLAYAN İLLERİN ÖZELLİKLERİ

ŞIRNAK

Şırnak, Türkiye Cumhuriyeti’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir ildir.

İsminin Şehr-i Nuh’tan geldiği söylenir.[kaynak belirtilmeli] Nuh’a ait olduğu öne sürülen bir türbe, Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunur. Tufandan sonra Nuh’un ilk yerleştiği şehir olduğu rivayet edilir.

İl, Irak ve Suriye’ye komşudur.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa ili, (kısaca: Urfa ili), Türkiye Cumhuriyetinin Güneydoğu Anadolu bölgesinde doğuda Mardin, batıda Gaziantep, kuzeyde Adıyaman, kuzeybatıda Diyarbakır illeri ve güneyde Suriye sınırı ile çevrelenmiş bir sınır ilidir. Şehrin eski isimleri Ur, Urfa, Orhei, Orhay, Vurhai, Ruha ve Edessa dır. Kurtuluş savaşında gösterdiği başarıların hatırasından dolayı 1984 yılından sonra Şanlı ünvanını almıştır.

Şanlıurfa ilinde merkez ilçeyle birlikte 11 ilçe, 26 belediye, 30 bucak, 1,080 köy ve 1,624 köy altı yerleşim yeri vardır. Ortalama yükseltisi 518 metre olan Şanlıurfa 18,584 (D.İ.E. 1997) kilometrekarelik yüzölçümü ile Türkiye’ nin 7. büyük ilidir. Şanlıurfa merkezinde ve ilçelerinde Türk, Kürt, Arap ve Ermeni kökenli insanlar yaşamaktadır.

Şanlıurfa’nın ilçeleri ise şunlardır: Merkez, Akçakale, Birecik, Bozova, Ceylanpınar, Halfeti, Harran, Hilvan, Siverek, Suruç, Viranşehir.

1919 yılında, önce İngilizlerin, daha sonra Fransızların işgaline uğrayan Urfa, 11 Nisan 1920’de Urfalı milisler tarafından işgalden kurtarılmış; Urfa milletvekili Osman Doğan ve 17 arkadaşının, Kurtuluş Savaşında gösterdiği kahramanlıktan dolayı Urfa ili adının “Şanlıurfa” olarak değiştirilmesine ilişkin kanun teklifi TBMM tarafından 6 Aralık 1984 tarihinde kabul edilerek kanunlaşmıştır.

Sohbetbaz.Net ş harfi ile başlayan şehirler, ş ile baslayan şehirler, ş ile başlayan şehir isimleri, ş ile başlayan şehir, ş harfiyle başlayan şehirler, ş ile başlayan iller

Buna Baktınızmı?

D ile başlayan şehirler

ALFABETİK SIRAYA GÖRE ŞEHİR İSİMLERİ [ A – B – Ç, – D – E …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir