Ana sayfa / Yaşam / Eğitim / Şikayet Etme Davranışı İle Nasıl Mücadele Edilir?


Şikayet Etme Davranışı İle Nasıl Mücadele Edilir?

Evde anne ve babalar, okulda ise öğretmenler çocukların sürekli şikayet etme davranışından rahatsız olur. Şikâyet yerinde ve zamanında yapıldığında anlam kazanır. Sürekli şikayet etme davranışı bıkkınlığa neden olur. Çocuğun rahatsız olduğu durumu dile getirmesi olumlu bir davranıştır.

Kendi çözebileceği sorunları çözmek yerine sürekli mızmızlanıp söylenmek ve şikayet etmek ise olumsuz bir davranıştır. Çocuğun şikayetleri mutlaka dikkate alınması gerekir. Bunu yaparken aşırı tepkilerden uzak durmak gerekir. Aksi takdirde çocuk sürekli şikayet etme davranışı ile karşınızda yer alacaktır.

Şikayet etme davranışını bazı çocuklarda hastalık boyutuna ulaşmıştır. Sürekli şikayet eden çocukların davranışı iyi analiz edilmelidir. Sürekli şikayet eden çocuklara uzmanlar şu şekilde yaklaşılmasını tavsiye etmektedir:
Kimi çocuk şikayet ettiği kişiyi içten kıskanır. Kıskançlık duygusunun bir yansıması olarak popüler kişiyi gözden düşürmek için şikayet edilir.

Şikayetleri büyük bir ciddiyetle karşılanan kişi şikayet etme davranışını devam ettirecektir. Bazı durumlarda şikayet davranışı görmezden gelinerek davranışın sönmesi sağlanmalıdır. Kendi çözebileceği sorunları çocuk adına çözmek çocuğu tembelliğe itecektir. Her türlü sorunda kendi çözmek yerine size gelecektir. Bu durum çocuğun kendi kararlarını kendi veremeyen, kendini ifade edemeyen bağımlı bireyler olmasına neden olacaktır.

NASIL MÜCADELE EDİLİR?

Çocuğa empati yapabilme yeteneği kazandırmalısınız. Karşı tarafın eyleminde kasıt olup olmadığını gözetmesini öğretmelisiniz. Sürekli şikayet etmenin olumsuz bir davranış olduğu, kendi problemlerini konuşarak çözebileceği öğretilmelidir. Empati yaparak birçok sorunu çözebileceği çocuğa öğretilmelidir. Çocuk adına çocuğun problemini çözmek doğru bir yaklaşım değildir. Aksi takdirde çocuğun girişimcilik özelliğini engellemiş, bağımlı bireyler olmasını sağlamış olursunuz.

Buna Baktınızmı?

CD’ye Müzik Atma Nasıl Yapılır?

CD’ye ya da DVD’ye şarkı atmak evde, işyerinde, arabada ya da başka bir yerde müzik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir