Ana sayfa / Yaşam / Eğitim / Şımarık Çocuğa Nasıl Yaklaşılır?


Şımarık Çocuğa Nasıl Yaklaşılır?

Çocuğunun şımarıklığından şikayet eden anne ve babalara çevremizde çok sık rastlarız. Çocukların şımarık büyümesinde anne ve babanın payı büyüktür. Çocuk eğitimi ve terbiyesi konusunda yanlış yaklaşımlar sonucu çocuklar şımarık büyüyebilir.

Bu durumu kontrol etmek biz büyüklerin elindedir. Yeter ki çok geçmeden yerinde ve zamanında doğru müdahaleler yapalım. Şımarıklık konusunda anne ve babalar üzerine düşeni yapmazlarsa şikayet etmeye ve söylenmeye hakkı yoktur. Uzmanlar çocukların şımarık olmaması için anne ve babalara şu önemli tavsiyelerde bulunmaktadır:

TUTARLI OLUN: Olumsuz bir davranışa bir gün ceza verip başka bir gün görmezden gelip bir başka gün ödüllendiriyorsanız bu sizin tutarsız birisi olduğunuzu gösterir. Bu durumda çocuk davranışın doğru mu yanlış mı olduğunu bilemez. Siyah her gün siyah olmalıdır. Anne ve babanın tutarsız davranışları çocukların davranışlarını olumsuz etkiler. Çizginiz kesin ve net olmalıdır. Olumsuz davranışlara kesinlikle hoşgörü ile yaklaşmayın. Olumsuz davranışın mutlaka bir bedeli olmalıdır.

ADİL OLUN: Çocuklarınız arasında ayrım yapmayın. Küçük çocuğun yaptığı davranışı büyük çocukta yapıyorsa ve siz sadece büyük çocuğu cezalandırıyorsanız bu adil olmadığınız anlamına gelir. Çocuklarınıza eşit davranın. Olumsuz bir davranış iki çocuk içinde olumsuz olmalıdır. Birisine müsahama gösterip diğerini cezalandırıyorsanız çocuk yaptığı yanlış davranış için ceza aldığını düşünmeyecektir. Küçük çocuk sevildiği için ceza almaz, büyük çocuk sevilmediği için ceza alır anlayışı hâkim olacaktır.

ÖDÜL VE CEZA: Olumlu davranışları ödüllendirin. Olumsuz davranışları cezalandırın. Ödül ve ceza verirken adil olun. Suç ile orantılı olarak ödül ve ceza verin. Dövmek, korkutmak, tehdit etmek, eleştirmek, kıyaslamak ve kınamak doğru olmayan yaklaşımlardır. Bunun yerine görmezden gelme, olumsuz pekiştirme, mahrum bırakma gibi cezaları kullanmalısınız.

SAĞLAM DİYALOG: Sorunları mümkün olduğunca konuşarak anlaşarak çözmeye çalışın. Çocuk bir şımarıklık yaptığı zaman bu durumun sizi üzdüğünü ve zor duruma soktuğunu karşı tarafa uygun bir dille anlatın. Aranızdaki güçlü sevgi bağı ile bu sorunu aşabilirsiniz. Yoksa eski yöntemlerden olan dayak atmak, korkutmak, şiddete başvurmak, tehdit etmek şımarıklığı ortadan kaldırmaya yetmeyecektir.

Buna Baktınızmı?

CD’ye Müzik Atma Nasıl Yapılır?

CD’ye ya da DVD’ye şarkı atmak evde, işyerinde, arabada ya da başka bir yerde müzik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir