Ana sayfa / Bilim / Sınavlarda Yapılan Taktiksel Hatalar ve Akademik Başarının Sırrı

Sınavlarda Yapılan Taktiksel Hatalar ve Akademik Başarının Sırrı

Çok çalıştığı halde başarısız olan bireyleri çevremizde sürekli görürüz. Çok çalıştığı halde başarısız olmasını hayretle karşılarız. Çalışan birisi nasıl olurda başarısız olur diye sorarız kendimize. Mutlaka bu işte bir yanlış olduğunu düşünürüz. Çalışma konusu başarılı olmak için mutlaka olmazlardan birisidir. Fakat tek başına çalışmak başarılı olmak için yeterli değildir. Önemli olan çalıştıklarını bilgini performansını sınavlarda tam olarak yansıtmaktır. Sınavlarda yapılan taktiksel hatalar bizi başarısız gösterebilir. Bu hataları bilmek ve dikkatli olmak başarımızı arttırır. Sınavlara performansımızı tam olarak aktarabilmemizi sağlar. Uzmanlar sınavlarda yapılan taktiksel hataları şu şekilde açıklamaktadır:

KAYDIRMA: Öğrenciler cevapları kitapçıktan optik okuyucuya geçirirken kaydırma yaparlar. Yapılan küçük bir kaydırma sınavdan sıfır çekmenize neden olur. Çünkü sizin verdiğiniz cevaplarla işaretlediğiniz cevaplar farklı olacaktır. Bu durumun oluşmasını önlemenin en iyi yolu sınav bittikten sonra işaretlemede kaydırma yapıp yapmadığınızı kontrol etmektir. Bu iş için size 5 dakika yeterlidir. Sınavda zamanlama yaparken son 5 dakikayı kontrol için ayırmalısınız.

ZAMANLAMA: Sınavlar hem bilgiyi ölçer hem de zamanı etki kullanabilmeyi. Sınavda her soru için maksimum 2 dakika gibi bir süre verilir. Soru ile inatlaşmak, bir soruyu çözmek için 10 dakika ayırmak doğru değildir. Aksi taktirde zamanlama hatası yapıp sınavınızı yetiştiremezsiniz. 1 soruya ayırmanız gereken 2 dakikalık zamanı siz 10 dakikaya çektiğiniz için 5 tane soruyu okuyacak zamanı harcamış olursunuz. Bu durumun sonucunda zaman yetmez ve bütün soruları cevaplandırma şansınızı kaybetmiş olursunuz. Bilemediğiniz soruyu es geçmelisiniz. Vakit kaldığı zaman o soruyu çözmek için geri dönebilirsiniz.

DİKKAT: Sınavda dikkatiniz dağılabilir. Bu durumda dikkati toplamak için kendinize 2 dakika mola verebilirsiniz. Dikkat sınavda sizin en önemli silahınız olacaktır. Dikkatsizlik size sınavı kaybettirebilir. Sınavda kendinize küçük molalar vererek dikkat seviyenizi canlı tutabilirsiniz.

SIKILMAK: Sınav size sıkıcı gelebilir. Bu aşamada sınavdan çıkmak yerine kendinize birkaç dakika mola verin. Mola aşamasında kafanızı dağıtın. Başka şeyler düşünün. Suyunuzu için, şekeriniz varsa onu tüketin. Süreniz bitmeden erken çıkmayın. Sınavdan çıktığınız an bir daha içeri girme şansınız yoktur. Bu yüzden size verilen süreyi en iyi şekilde son saniyesine kadar kullanın.

KADEMİK BAŞARI NASIL ELDE EDİLİR?

Başarılı olmak her öğrencinin ortak hedeflerinden birisidir. Başarılı olmak için gerekli şartları yerine getirmek gerekir. Aksi taktirde başarı kapınızı çalmaz. Uzmanlar başarılı olmak isteyen öğrencilere şu önemli tavsiyelerde bulunmaktadır:

Başarılı olmak için mutlaka başarılı olacağınıza ilişkin güçlü bir inanç yapısına sahip olmanız gerekir. Kendine güvenmeyen bireylerin başarılı olması imkânsızdır. Unutmayın inanmak başarılı olmanın yarısıdır. İnanmadan bir işe başlamayın.

Başarı ancak sıkı bir disiplinli çalışma ile sağlanır. Kendinize bir plan hazırlayın. Hiçbir güç sizi planlarınızdan alıkoymasın. Çalışmalarınızı düzen ve disiplin içinde yapmalısınız. Planlarınızdan kesinlikle taviz vermeyin.

Çalışma ortamınızı verimli hale getirin. Dikkatinizi dağıtan ortamlarda ders çalışmayın. Mümkünse dersi odanızda çalışın. Çalışma ortamınız gürültüden uzak olmalıdır. Çalışma odanız orta ısıda olmalıdır. Odanızda dikkatinizi dağıtan bilgisayar ve televizyon olmamalıdır. Odanızı sık sık havalandırın. Havasız ortam sizde baş ağrısına neden olur. Çok sıcak odada mayışır ders çalışamazsınız. Soğuk odada ise derse adapte olamazsınız.

Dersi derste öğrenin. Sonradan öğrenmek çok zordur. Dersleri dikkatlice dinleyin. Derste not alın. Önemli yerlerin altını çizin. Sınava ilişkin öğretmenden tüyolar alın. Önemli bölümleri belirleyin.

Öğrenmelerinizi zenginleştirin. Hep aynı metotla çalışmayın. Farklı teknikler kullanarak kalıcı öğrenme sağlayın. Öğrendiğiniz konuları mutlaka tekrar edin. Farklı kaynaklardan derse çalışın. Dersle ilgili videolar izleyin. Öğrendiğiniz konularla ilgili bol testler çözün.

Zengin öğrenme ortamlarına girin. Eksik olduğunuz alanlardan özel ders alın. Okul kurslarına etüt merkezlerine gidin. Kendinize çalışma arkadaşları edinin. Haftanın belirli günleri bir araya gelip birlikte çalışın.
Kendinize kısa vadeli hedefler koyun. Hedeflere ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin. Hedefe ulaştığınızda kendinize yeni hedefler belirleyin.

Çalışmalarınızı 1 güne sığdırmayın. Zamana yayarak çalışın. Toplu çalışma size başarı getirmez. Toplu çalışmalarda kalıcı öğrenme sağlanamaz. Her gün düzenli olarak öğrendiklerinizi tekrar ederseniz sınav günü işiniz büyük oranda hafifler. Düzenli tekrar işinizi hafifletir. Sınav günü küçük bir tekrar yaparak sınava hazır bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Buna Baktınızmı?

ISO 9001

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi Nedir? Firmaların, şirketlerin ve organizasyonların yönetim biçimlerini; kuralları tanımlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir