Ana sayfa / Bilim / Tahinin Faydaları Ve Zararları

Tahinin Faydaları Ve Zararları

Soğuk ve oldukça çetin geçen kış aylarında insanların en temel besin dostlarından birisi olan tahin, susam ile birlikte özel olarak işlenerek elde edilmektedir. Ülkemizde olduğu gibi farklı dünya ülkelerinde de kış hastalıklarında tedavi amaçlı tüketilmekte olan tahin, aynı zamanda sofralardan da beslenme amaçlı eksik edilmemektedir. İnsanlar arasında tahin faydaları denince akla ilk olarak grip ya da nezle gibi soğuk algınlıklarının giderilmesi gelmektedir.

Kış hastalarına faydası olduğu bilinen tahin için aynı zamanda ciddi hastalıklar için iyi geldiği de söylenebilmektedir. Günümüzde en ciddi hastalıklardan birisi olan farklı kanser hastalıkları için tedavi amaçlı tüketilmesi gereken besinlerden birisi olduğu tavsiye edilen tahin, hücre yapısını koruyucu özelliği sayesinde, uzman doktorlar eşliğinde sıkça önerilmektedir. Genel olarak pekmez ile birlikte kahvaltı sofralarında kullanılması ile meşhur olan tahin, özellikle sabahları tüketildiğinde vücudun daha enerjik olmasına da yardımcı olmaktadır. Böbrek hastaları içinde ciddi anlamda önerilen tahin, sindirime yardımcı olmakta ve böbreğin görevlerini daha iyi şekilde yerine getirmesinde de büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

Tahinin Zararları Nelerdir?

Tüketilen her türlü sebze, meyve ya da besinlerin sağlığımıza yararı olduğu kadar, zararları da olabilmektedir. Aynı durum tahin içinde mümkün olmakta ve her ne kadar yararı çok olsa da tahinin zararları bazı hastalığı olan kişiler için olumsuzluklara yol açabilmektedir.

İlk olarak şeker hastası olan kişilerin oldukça dikkatli şekilde tüketmesi gereken tahin için aşırı tüketildiği durumda, şeker oranının artması görülmekte ve şeker hastalarının ölüme kadar gittiği söylenmektedir. Bunun dışında hamilelerinde tüketim sırasında dikkatli olması gerekir. İnsanlarda aşırı tüketim sonucunda uyku bozukluklarına yol açan tahin, kaslarda kasılma ve ciltlerde farklı yaraların oluşmasına yol açabilmektedir.

Tahin Ne Kadar Tüketilmeli?

Yaygın olarak tüketilmiş olsa da, özellikle uzmanlar tarafınca dikkatli ölçüde tüketilmesi gerektiği bilgilerinden yola çıkarak, tahin ne kadar tüketilmeli sorusu sıkça sorulmaktadır. Her gün düzenli şekilde tahin tüketilebileceği gibi gün içerisinde en fazla 2 kaşık tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun dışında kalp, şeker ya da bağırsak gibi hastalığı olan ve hamilelerin tahin tüketimi için doktorlarından bilgi alması gerekir.

Buna Baktınızmı?

ISO 9001

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi Nedir? Firmaların, şirketlerin ve organizasyonların yönetim biçimlerini; kuralları tanımlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir