Ana sayfa / Sağlık / Terleme Olayının Nedeni Nedir?


Terleme Olayının Nedeni Nedir?

Terleme Olayının Nedeni Nedir?

Daha çok yaz ve sıcak aylarında çoğu kişilerde görülen terleme, toplu taşım araçlarında ya da etkinlik gibi insanların kalabalık olduğu durumlarda, kötü kokular yayması sebebi ile can sıkıcı durumlardan birisidir. Bu duruma maruz kalan insanlar arasında terleme olayının nedeni nedir tarzındaki sorular sıkça sorulmakta ve uzman doktorlarda bu sorular için düzenli olarak açıklamalar yapmaktadır.

Vücudun iç ısısının artması ve deri üzerinde yer alan ter bezlerinin buharlaşması sonucunda meydana gelen terleme, oluşan ısı kaybı olarak tanımlanmaktadır. Her ne kadar kötü bir durum olarak bilinmiş olsa da terleme sayesinde vücuttaki ısının artması engellenmekte ve bu sayede insan vücudunun gerekli olan ısı kaybında kalması sağlanarak, olası bir ölümlü sonuçların yaşanmasının önüne geçilmektedir.

Aşırı Terleme Nedenleri ve Aşırı Terleme Tedavisi için Bitkisel Çözüm Yöntemi

Aşırı kilo alımı ya da sıcak hava gibi farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilecek olan aşırı terleme sorunları için, son zamanlarda uzman doktorlar tarafında doğal tedavilerden yararlanılması tavsiye edilmektedir. Bitkisel yöntemler ile birlikte terlemelerin engellenmesi ya da en aza indirilmesi mümkün olmakta ve bu konu için aşırı terleme bitkisel çözüm önerileri sıkça dile getirilmektedir. Söz konusu olan bitkisel çözüm ve tedaviler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Elma Sirkesi:

Ev ortamında kolay şekilde hazırlanabilecek olan elma sirkesini, vücudunun terlediği bölgelere sürmeniz ya da elma sirkesi ile balı karıştırarak içmeniz durumunda, olumlu sonuçları görebilmeniz mümkündür.
Siyah Çay: Günde 2 bardak kadar içebilecek olduğunuz siyah çayı, aynı zamanda ayak, koltuk altı ya da boynunuza uygulayarak, terlemelerin önüne geçebilirsiniz.

  • Buğday Çimi Suyu:

Aşırı terlemenin önüne geçmenin bir diğer etkili yolu da buğday çimi suyudur. Günde 1 ile 2 bardak tüketebilecek olduğunuz buğday çimi suyunu, etkili sonucu görene kadar tüketebilirsiniz.

  • Limon:

Limon suyunu boş bir kap ya da bardağa ekleyin. Ardından bez yardımı ile tüm vücuduna sürün. Her gün düzenli olarak bu işlemi yaptığınızda, sonuçları kısa sürede görmeniz mümkün olmaktadır.

Terleme Nasıl Engellenir?

Farklı tedavi ve doğal yöntemler kullanılarak engellenen terleme, bazı kolay ve pratik bilgiler sonucunda da engellenebilmektedir. Halk arasında sıkça sorulan terleme nasıl engellenir sorusu için ise öncelikle kafein tüketmeyi azaltma sonucunda cevabı verilmektedir. Bunun dışında iş ya da eğitim hayatında stresli ortamlardan kaçınmakta terlemenin azalmasında büyük rol oynamaktadır.

Ani Terleme

Arkadaşlar bu ani terleme olayını tamamen kendimden örnek vererek anlatmak istiyorum. Öncelikle hiçbir tedavi amaçlı gerçeği bulunmamaktadır. Siz yinede bir doktora giderek ani terlemenin neden olduğunu öğrenmeye çalışın. Ben biraz kilolu olduğumdan dolayı yüksek kata merdiven yoluyla çıkarken hemen terlerim, hızlı yürüsem hemen terlerim vede yatakta uyurken kafa bölgesinden terlerim. Yastığım adeta ıslanır. Yıllardır bu böyle devam ediyor.

 

Buna Baktınızmı?

Evde Basit Yöntemler Kullanarak Sivilcelerden Kurtulabilirsiniz

Sivilce ile Nasıl Mücadele Edilir? Akne halk arasında sivilce olarak adlandırılır. Sivilce ciddi bir sağlık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir