Ana sayfa / Fobi / Yalnız Kalma Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir?

Yalnız Kalma Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir?

Yalnızlık korkusu fiziksel güven sorunu yaşayan kişilerde güvenlik endişesine bağlı olarak ortaya çıkan ciddi bir rahatsızlık durumudur. Yanlız kalma korkusu yaşıyorsanız yalnızlık korkusu nasıl yenilir yazımızı okumaya devam edin. Özellikle yaşlı insanların toplumdan kendisini soyutlamasına ve ölüm riski ile karşı karşıya gelmesine neden olan yalnızlık korkusu mutlaka aşılması gereken olumsuz duygulardan birisidir. Kişiler yalnız olmadığı halde kendini yalnız hissederler. Bu duygu kişilerde panik atak ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Yalnızlık duygusu sonucunda kişiler korku nöbetleri yaşar ve şuurlarını kaybeder. Yalnızlık duygusundan kurtulmak isteyen birçok kişi bu duygudan kurtulmak için uyuşturucu madde kullanır. Kişi yalnızlık duygusu ile toplum dışına itilmekten ve toplumdan izole olmaktan korkar. Yalnızlık birçok insana huzur ve zihinsel rahatlama verirken bazı insanlar için kâbus haline gelebilir.

Yalnızlık Korkusu Nasıl Yenilir

Yalnızlık korkusunu yenmek için ilk etapta yalnızlığınızı kabul etmelisiniz. Yalnız olmanızın sorumlusu olarak kendinizi görmeyin. Sizi mutlu edecek ilgi alanlarınıza yönelin. Yeni hobiler ve beceriler edinmeye çalışın. Koltuğa uzanıp yalnız olmanın tadını çıkarın. Yalnızlıkta dengeyi yakalayın. Kendinizi hiçbir zaman değersiz ve dışlanmış hissetmeyin. Yalnız olmaktan zevk almaya çalışın. Kendinizi geliştirmek için etkinliklere ve aktivitelere katılın. Sizi strese sokacak durumlardan uzak durun.

İnsanlarla sohbet edin. İletişimleri sosyal medya ile değil canlı olarak birebir yapmalısınız. İnternetten ve sosyal medyadan uzaklaşıp insanların içine karışın. Piknikler düzenleyip konserlere katılıp spor müsabakalarına katılın. Okul kurslarına gidip eğlence merkezlerine uğrayın. Kendinizi sosyal hayattan soyutlamayın. Hayatın merkezinde yer almaya çalışın.

Mutsuz bir ilişki yaşıyorsanız ilişkinize son verin. Sizi üzen eş, dost ve arkadaş çevresinden uzaklaşın. Pozitif olup olaylara pozitif açıdan yaklaşın. Kendinizi evlenme konusunda şartlamayın. Doğru insanı bulduğunuz anda doğru zamanda ve doğru yerde evlenin. Yanlış seçimler yapıp hayat boyu bunun mutsuzluğunu yaşamayın.

Yalnızlık korkusu nasıl yenilir düşüncesi içersinde olan kişiler için en önemli etken dışarı çıkarak insanların içine karışmak tır. Yalnız kaldığınız zaman yalnızlık duygusunu derinden yaşarsınız. Sevdiğiniz insanlarla eğlenceli mekânlarda hoş vakitler geçirmeye çalışın. Can sıkıntınızı ve üzüntünüzü eğlenceli ortamlarda yok edin. İhtiyacı olan insanlara yardımcı olun. Yardımlaşmak, paylaşmak, dayanışmak sizi duygusal açıdan güçlü kılar. Başkalarına yardım ederek kendinize de yardımcı olmuş olursunuz.

Sahip olduklarınızın kıymetini bilerek daha fazlasına göz dikmeyin. Para ve mevki hırsına kapılıp insanları kendinizden soğutmayın. Küçük hesaplar peşinde koşmayın. Sevdiğiniz insanların düğünlerine, cenazelerine katılıp onlara yalnız olmadığını hissettirin. İnsanlarla samimi diyaloglar kurun. Çevrenizdeki insanları eleştirmekten uzak durun. Kimsenin arkasından konuşmayın. İlişkilerde samimiyete ve ciddiyete önem verin. Size değer veren insanlara değer verin ve onların tüm sıkıntılarında yanında yer almaya çalışın.

Yalnızlıktan kurtulmak için sosyal ortamlarda yer alın. Yapılan teklifleri ve davetleri değerlendirin. Hafta sonu için planlar yapın. Küçük tatiller ve kaçamaklar sizi yalnızlıktan kurtaracaktır. Yalnızlıktan kurtulmak için tur gezilerine katılabilirsiniz.

Buna Baktınızmı?

karanlik

Karanlık Korkusu Nedir

Karanlık korkusu özellikle yaşamın çocukluk döneminde görülür. Çocukların hayal dünyası çocukluk döneminde gelişmeye başladığı için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir