Ana sayfa / Fobi / Yükseklik Korkusu

Yükseklik Korkusu

Merdiven çıkmaktan korkup, asansöre binmek istemeyip merdiven kullanan kişilerde yükseklik korkusu yoğun olarak yaşar. Tıp dilinde Akrofobi olarak adlandırılan yükseklik korkusu nüfusun % 5inde görülen ciddi bir rahatsızlık durumudur. Çıktığı mesafe yüksek olmasa bile yüksekte olduğunu düşünüp düşeceğine ilişkin korku geliştirmeye yüksekten korkmak nedir. Bu korku erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülür. Bu korku kişilerin kendini tehdit altında hissetmesine neden olur. Aynı zaman dauyaranlara aşırı tepkiler verirler. Verilen tepkiler nedensizdir. Birçok insan verdiği tepkilerin mantıksızlığının farkındadır.

Yükseklik Korkusu Belirtileri Nelerdir?

Yükseklikten korkan insanlar kendilerini büyük bir gökdelenin çatısında düşecekmiş gibi hissederler. Bu korkuyu yaşayan insanlar birinci katın penceresinden bile aşağı bakmaya korkarlar. Alçak köprülerden yürürken zorlanırlar. Her yükseklik korkusu olan aynı uyarandan korkmaz. Yükseklik korkusunun farklı yoğunluk derecesi vardır. Yükseklik muhatarası yaşayan kişilerde depresyon, anksiyete ve panik atak görülür. Bu korku kişinin kontrolünü kaybetmesine neden olur. Bu korkuyu yaşayan bireylerde baş dönmesi, gerelim ve kas gerginliği görülür. Bu korku bireyde kalp çarpıntısına neden olur.

Yükseklik Korkusunun Nedenleri Nelerdir?

Çocukluk döneminde yaşanan travmatik olaylar yükseklik korkusuna neden olur. Hastayı etkileyen kazalar ve düşmeler yükseklik korkusunu tetikler. Bu korku gözlem yoluyla da öğrenilebilir. Birey daha önce başka birisinin düştüğünü ve acı çektiğini gördüğü zaman içinden yükseklik korkusunu geliştirebilir. Yükseklik korkusu doğuştan kaynaklanabilir. Yükseklik hakkında elde edilen yanlış bilgiler yükseklik korkusunun gelişmesine neden olur.

Yükseklik Korkusuyla Nasıl Baş Edilir?

Yaşanılan yükseklik korkusu patolojik değilse bu duygu ile baş edebilirsiniz. Kaygı yaşadığınız durumlarda gevşeyin. Size zarar veren fobileriniz varsa mutlaka uzman desteği alın. Nedensiz korkularınızı anlamak için kendinize anket testler düzenleyin. Bilişsel ve davranışçı terapi ile yükseklik korkusunu aşabilirsiniz. yükseklik endişesi için bireye kademeli yaklaşım yöntemi kullanılır. Kişi korkusuna yavaş yavaş yaklaştırılır. Kademeli olarak hastanın yükseklik kaygısı güvenli hale getirilir. Uzman hekimler hastaya korku uyaranları verilir. Yükseklik tedirginliği tedavisi bireysel ve gurupla yapılır. Sanal gerçeklik teknolojileri kullanılarak hastanın yükseklik korkusunu kontrol altına alması sağlanır.

Buna Baktınızmı?

yalnızlık

Yalnız Kalma Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir?

Yalnızlık korkusu fiziksel güven sorunu yaşayan kişilerde güvenlik endişesine bağlı olarak ortaya çıkan ciddi bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir